Konstruktörens förklaring till missen med balken

En 34-årig konstruktör är åtalad för grovt arbetsmiljöbrott efter dödsraset vid Kista Galleria. Hon nekar till brott och menar att det felaktiga balkmåttet sattes för att det skulle vara omöjligt att tillverka balken.

Raset vid Kista Galleria inträffade på grund av att en avväxlingsbalk hade fått ett för smalt liv. Balkens liv hade en tjocklek på 25 millimeter i förfrågningsunderlaget från Ramböll, men ändrades hos konstruktionsfirman Cremona till 7 millimeter.

- Vi kan inte utgå ifrån deras mått. Jag vet inte vad de har räknat på för laster, vi måste räkna om allting. 25 millimeter kunde vara lika fel det, sa konstruktören under rättegången.

Den 34-åriga ingenjören var Cremonas ansvariga konstruktör för Kistaprojektet. Under rättegången har hon berättat att det var en kollega på projektet som lade in det felaktiga måttet i modellen.

- Vi la in något preliminärt, vi satte sju millimeter för i min värld är det nåt som inte existerar. När jag var ung och oerfaren och råkade sätta ett sådant mått ringde de och predikade och sa att det där existerar inte, berättade hon.
 

Gjorde din kollega det på ditt uppdrag?

- Vi hade någon diskussion om det. Jag tyckte att det där blir nog bra. Det var ju inget som skulle gå till produktion, sa hon.

Måttet lades in på balken för att man skulle komma vidare i projektet.

- Vi behövde ha in balken för att göra betongplattorna för att skicka ut övriga stålbalkar, berättade konstruktören.

Konstruktören anser att balktillverkaren Ruukki borde ha upptäckt att handlingen med 7-millimeterslivet var en förhandskopia. Eftersom ritningen inte var daterad borde Ruukki ha förstått att den inte var en tillverkningsritning, menade hon.

- Ritningen är ofullständig i övrigt, det saknas livavstyvningar i ena änden. I produktion borde Ruukki ha reagerat på att balken såg oproportionerlig ut. I montering brukar de påpeka om det saknas livavstyvning, sa hon.
 

Stressigt projekt

Hon uppgav även att hon hade informerat Ruukki om att ritningen som skickades inte var fullständig.

Konstruktören berättade att Kistaprojektet var stressigt med många oklarheter och ändringar.

- Det var väldigt stressigt, vi hade väldigt mycket att göra. Det här projektet var ganska rörigt. Arkitekten kom in i ett sent skede, sa hon.

Förhöret handlade till stor del om mejlväxlingen mellan Cremona och Ruukki innan ritningen skickades. En person på Ruukkis fabrik frågade i ett mejl om det går att svetsa livavstyvningar mot balken, men det mejl som åklagaren menar är konstruktörens positiva svar på frågan säger konstruktören är ett annat svar.

- Jag vet inte om jag har svarat, sa hon.

Innebär det här att hon frågar efter tillverkningsritningar?

- Nej, hon planerar hur balken ska tillverkas. Hon undrar i vilken ordning man ska svetsa. Det behöver inte innebära att den faktiskt är i produktion, svarade konstruktören.
 

Osäker på handstilen

Förhöret handlade också om en arbetshandling där balkens värden är införda för hand. Konstruktören hävdar att hon inte vet om det är hennes handstil eller inte på handlingen.

Vem kan ha gjort den förutom du som har snarlik handstil?

- Vem som helst på stålavdelningen, sa hon.

Konstruktören uppgav att egenkontroll och sidokontroll inte har utförts på balken eftersom ritningen inte var färdig att skickas. Men i polisens förundersökning finns två versioner av en egenkontrollista som konstruktören har upprättat. I den ena versionen är egenkontroll förbockad för den felaktiga balken, men i den andra versionen är balken inte förbockad.

Konstruktören hävdade att hon av misstag hade bockat för kontroll på fel rad och av misstag hade sparat fel version i Cremonas kvalitetspärm för projektet.

Men det menar åklagarsidan är en efterhandskonstruktion:

- Den andra versionen har hon gjort i efterhand för att sätta sig själv i bättre dager, säger Anton Strand, ombud för den avlidne montörens änka och två barn.

Det var också ett misstag att konstruktören inte ändrade listans rubrik från egenkontroll till sidomannakontroll, hävdade konstruktören under rättegången.

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Marek Bukowski 12 december 2009 08:15 Sortera: Senaste överst

eller avbryt

Förklaring JA - Ursäkt NEJ

Konstruktörens förklaring kan mycket väl stämma. De är inte orimliga även om hon inte la fram allt från början, MEN...
...Är det nå´n som mer än konstruktören själv tycker att dessa förklaringar berättigar henne att lägga över HENNES del av ansvaret på andra personer i nästkommande led i processen? Inte byggblasket!

Men jag är benägen att TRO på hennes förklaringar/berättelse!

Klart ingen av de andra hon kommunicerat med erkänner SINA eventuella misstag och delaktighet i ansvaret - såvida inte kommunikationenr kan verifieras SKRIFTLIGT!

Inget nytt under solen alltså - men tragiskt när någon behöver sätta livet till - INNAN vi tar problemen med vår slarviga kommunikation i byggbranschen på allvar!

Svara Anmäl

Svar till byggblasket.se

7mms konstruktionsplåt är ju visserligen vanligen inte lagerhållen i
Sverige, men det verkar ju lite lurigt att det skall uppfattas som
rimligt att använda för det. 7mm är ju billigt och bra, hade den
däremot ritats 70 mm, hade det nog inkommit klagomål. Det finns rätt
goda möjligheter att markera vad som är preliminärt, under arbete osv i
det program som använts för att få fram tillverkningsritningarna, tekla
structures. Man kan ju flytta saker till en viss phase i programmet för
att inte råka göra tillverkningsritningar av sådant man inte skall. Men
kan man ju välja att inte sätta dit svetsarna, då kommer inte en
ritning på balken att genereras utan det blir bara lösa plåtar på
ritningen. Väljer man trä som material kommer det på ritningen att stå
att den skall vara gjord i trä osv.

Men om nu det inte helt lyckade arbetssättet var något som tillämpades
på företaget i fråga och inte var påhittat av konstruktören, så "lydde
hon ju bara order". Och i så fall hade hon nog inte heller befogenheter
att ändra på hur man arbetar. Hon kunde sagt upp sig om hon inte
gillade det, och någon annan hade tagit över jobbet och gjort samma
misstag som nu gjordes.

Och den där datumen det talas om är ju ritningens "date of issue". I
standarden SS-EN ISO 7200 (som talar om vad det är som finns i
ritningshuvudet), står det om "date of issue": "The date of issue is
the date on which the document is officially released for the first
time, and that of every subsequent released version. It is when the
document is made available for its intended use. The date of issue is
important for legal reasons, e.g. patent rights, traceability." Så
innan den är ifylld är ritningen inte "made available for its intended
use". Att tillverka något efter en sådan ritning kan nog inte sägas
vara brukligt, i alla fall inte i andra branscher och andra länder där
sådana här saker som byggnadskonstruktion är uppstyrda och reglerade.
Gör man det ändå är det ju på spekulation, ritningen kanske kommer att
utgå etc. Men att lämna över ritningar som inte är klara för ge de som
skall planera produktionen något att titta på ett tag innan allt är
klart förekommer ju.

Om tar ett mer normalt fall, något har tillverkats efter en sådan
ritning och det blivit fel så det inte passar och man vill kräva
konstruktören på sakedstånd. Så blir det ju ett försäkringsärende av
det, och då är jag inte helt säker på att det blivit så mycket pengar
utbetalda.

Svara Anmäl

Svar till A

Jag hoppas verkligen att all denna sakkunskap du har tas upp i det aktuella målet! Det är ju heller inte OK att låta EN person bli syndabock - för att alla andra sen skall kunna gå vidare som om ingenting hänt. Det är helt enkelt - för enkelt! Men en "bekväm" lösning.

Skadan är ju redan skedd men kanske man åtminstone kan hoppas på bättre rutiner, seriösare företag etc framöver. Eller är det en utopi...?

Det är en tänkvärd "vinkling" du tar upp ang. det egna ansvaret; att jobba kvar eller sluta - för att låta någon annan ta jobbet och göra misstagen. Klart är det så det fungerar!
Inte ändrar sig kulturen i företaget eller i branschen för att EN person slutar!

Där får vi nog hjälpas åt allihop! Mvh BB :)

Svara Anmäl

Svar till byggblasket.se

Bloggat:

http://byggblasket.se/2009/11/stalmannen-ar-dod-ingen-ar-ansvarig/

Svara Anmäl

Svar till byggblasket.se

Bloggat:

http://byggblasket.se/2009/11/stalmannen-ar-dod-ingen-ar-ansvarig

Svara Anmäl

Svar till byggblasket.se

Det är enkelt.

Handlingen är inte stämplad bygghandling.
Alltså får man inte bygga efter den.
Sådant är sytemet.

Visserligen förstår jag om man får 100 ritningar som är stämplade bygghandling och en som är stämplad preliminär att det blir fel.
men formelt är formelt.
Sedan är det olyckligt att någon dör. Men det dör 1000 personer i trafiken utan att det blir rättegång för det.

Missförstå mej inte, jag beklagar verkiligen olyckan och att någon fick sätta livet till.

Angående många sätt att markera för att det inte skall gå att bygga.
Hon tyckte att hon hade använt ett sätt, det räcker ju. Så fungerar vi människor. Hon använde tillochmed 2 sätt 7 mm och ej bygghandling

Svara Anmäl

Arbetsmarknad

Bättre sanktioner för bättre arbetsmiljö

Regeringen vill att sanktionerna ska bli effektivare inom arbetsmiljöområdet. En utredning ska om drygt ett år föreslå hur det ska gå till. Direktiven till utredningen kommer i nästa vecka, men det är klart att justitierådet Per Virdesten är den som ska utreda hur lagstiftningens krav ska kunnas genomdrivas mer effektivt. Publicerad 12 mars 2010

Josephine Rydberg-Dumont och Charlotte Strömberg

Två kvinnor väntas ta plats i Skanskas styrelse

Förra året hade Skanska inte en enda kvinna i sin styrelse. Men nu föreslår valberedningen att det ska ändras. Två kvinnor föreslås som nya ledamöter. Publicerad 12 mars 2010 1 kommentar

Lavallagen i ny runda till KU

Riksdagen beslöt att KU ska pröva huruvida arbetsmarknadsutskottets lagförslag, den så kallade Lavallagen, ska vila i ett år. Publicerad 11 mars 2010

Bemanningsföretag får gott betyg

Små bemanningsföretag i Stockholmsområdet klarar sitt systematiska arbetsmiljöarbete bra. Det är det samlade intrycket av Arbetsmiljöverkets granskning förra året. Publicerad 10 mars 2010

26 förbud på en månad

Under februari månad hade Arbetsmiljöverket bråda dagar i Göteborgsdistriktet. 26 omedelbara arbetsförbud utfärdades när snöskottare arbetade på hustak utan fallskydd. Publicerad 10 mars 2010

Skanskaflaggor på ett bygge.

Skanskas muthärva polisanmält

Den misstänkta muthärvan i Härnösand växer. Två medarbetare på Skanska har stängts av och en chef på Härnösandshus har avgått. Nu har ärendet även polisanmälts. Publicerad 10 mars 2010

Här skottas taket på arenan i Jönköping av personal som saknar skyddsutrustning.

Takskottning kan ge böter

Hockeylaget HV 71 riskerar behöva böta 50 000 kronor eftersom de som skottat taket på Kinnarps Arena gjort det utan tillräcklig skyddsutrustning, skriver tidningen Jnytt på nätet. Publicerad 10 mars 2010

Byggnads överklagar nedlagd utredning

Elva byggnadsarbetare utsattes för asbest vid ett hotellbygge i Örebro. Men åklagaren lade ner förundersökningen om brott. Nu överklagar Byggnadsarbetareförbundet beslutet. Publicerad 9 mars 2010

Skanska i misstänkt muthärva

Förra veckan stängde Skanska av två medarbetare i Härnösand för misstänkta brott mot den interna uppförandekoden. Nu har en chef inom Härnösands kommun sagt upp sig efter mutmisstankar. Publicerad 8 mars 2010 1 kommentar

Skanska stänger av två medarbetare

Två medarbetare inom Skanskas byggserviceverksamhet har stängts av. Företaget ska nu utreda överträdelser mot den interna uppförandekoden. Publicerad 5 mars 2010

Artikellista - Arbetsmarknad

EU räddar polsk snickare i Sverige

En polsk snickare behöver inte kunna svenska för att få svenskt yrkesbevis. EU:s ombudsmannakontor mot felaktig nationell tillämpning av EU-lagarna, Solvit, grep in. Publicerad 5 mars 2010 1 kommentar

Gabriella Fägerlind

Alla vinner på jämställdhet

Jämställda arbetsplatser lönar sig i kronor och ören. Dessutom är det förbjudet att diskriminera. Därför är det lika bra att göra en jämställdhetsplan direkt. Publicerad 4 mars 2010

Borrolyckan inte brottslig

Det blir inget rättsligt efterspel efter borrolyckan på Södermalm i december. Kammaråklagaren kan i sin förundersökning inte bevisa att brott har begåtts. Publicerad 4 mars 2010 1 kommentar

Artikellista - Arbetsmarknad

Littorin: överlåt Las-problemen till parterna

Sveriges största försvarare av Las passar på frågan om lagändring om det visar sig att arbetsgivare kan säga upp för att sedan hyra in samma arbetstagare. Han hänvisar till sin husgud. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin besökte Lag & Avtals Zenit i går, på tisdagskvällen. Publicerad 3 mars 2010

?Fastighetsskötare Tore Mikael Lund?.

Många drabbade av byggkonkurs

Familjebostäder var missnöjda med bygget och hävde kontraktet med Borgkärnan Holding, som byggt en förskola i Årsta.
- De har inte gjort det de åtagit sig att göra, säger Ingvar Andréasson på Familjebostäder. Och än en gång är det underentreprenörerna som drabbas av byggföretagets problem. Publicerad 3 mars 2010 1 kommentar

"Vi måste ligga ute med alla pengar"

Tore Lunds företag Bygg-zäta har tidigare gjort jobb åt ägarna bakom Borgkärnan. Men efter en utebliven betalning gick hans företag i konkurs.
- Som underentreprenör måste man ligga ute med alla pengar. Vi handlar alla grejer själva, men får inte betalt förrän det är monterat, säger Tore Lund. Publicerad 3 mars 2010

"Alla ska få betalt"

Borgkärnans företrädare slår tillbaka mot kritiken. - Jobbet i Årsta växte med sex till sju miljoner, men vi har ändå hunnit klart i tid, säger en representant för Borgkärnan och Borgstaden. Publicerad 3 mars 2010 1 kommentar

Lotta Brändström

Nu blir hon landets största byggherre

Här är Sveriges mäktigaste byggherre. Som kommer att ställa krav på branschen. - Trafikverket ska bli en aktiv marknadsutvecklare, säger Lotta Brändström, nyutnämnd chef för verksamhetsområdet stora projekt. Publicerad 3 mars 2010

Cancersjuk blev kvar -
nu stämmer Byggnads

Tog byggnadsfirman Otto Magnusson över en hel rörelse eller anställde de bara en grupp snickare? Den frågan prövades av Arbetsdomstolen igår, torsdag. Byggnads hade stämt och hävdar att två betongarbetare har rätt till skadestånd för att de inte fick följa med. Publicerad 19 februari 2010

VD frias för dödsolycka

Hovrätten anser i motsats till tingsrätten att direktören inte kan lastas för en polsk byggnadsarbetares död. Publicerad 19 februari 2010

Årets Byggchef
Artikellista - Arbetsmarknad

Så vill vi att en bra
byggchef ska vara

Publicerad 19 februari 2010 2 kommentarer

Besökare och utställare på Sacomässan i Stockholm december 2009.

Breddad satsning för
att locka ingenjörer

Personalbrist hotar inom samhällsbyggnadssektorn. Därför genomför nätverket Samhällsbyggarna en breddad satsning på studentmässor. Publicerad 19 februari 2010 2 kommentarer

Arbetsmiljöverket
svarar Botrygg

Publicerad 19 februari 2010 2 kommentarer

Artikellista - Arbetsmarknad

Blockad mot Skanska
för papperslös arbetare

Enligt Syndikalisterna har Skanska anlitat en underleverantör som inte betalat lön till en papperslös arbetare. I morse blockerade de ingången vid Skanskas kontor i Solna. Publicerad 17 februari 2010 1 kommentar

Artikellista - Arbetsmarknad

Samarbete för att
undvika olyckor

Vägverket har tagit initiativ till ett samarbete för att få bukt med olyckor vid vägarbeten. Publicerad 15 februari 2010

Rasolyckan i Kista

Konstruktören: ”Det har
varit en jobbig process”

Det är av personliga skäl som den dömde konstruktören väljer att inte överklaga domen efter Kistaraset. Publicerad 11 februari 2010 3 kommentarer

Per Ingemar Persson.

”Vi anmälde misstankarna”

Norska Konkurranstilsynet har gjort en raid hos NCC och Veidekke.
– Vi fick interna uppgifter om att allt inte stod rätt till och valde att kontakta Konkurranstilsynet, säger Per-Ingemar Persson, Veidekkes Sverigechef. Publicerad 11 februari 2010 1 kommentar

Artikellista - Arbetsmarknad

Glasögon och handskar på hos Skanska

På Skanskas arbetsplatser blir det obligatoriskt med skyddsglasögon och handskar. Publicerad 11 februari 2010

Motparten positiv till kraven

Byggnads avtalskrav brukar bemötas med förfäran av arbetsgivarna. Så inte i år.
- Vi delar Byggnads förhoppning om förhandlingar i god anda och vi ska från vår sida göra vad som går för att få ett avtal i hamn före 31 mars, säger Mats Åkerlind, förhandlingschef på Sveriges Byggindustrier. Publicerad 11 februari 2010 1 kommentar

Här är Byggnads avtalskrav

Lämnas idag Bygg- och anläggningsavtalen är på väg att slås ihop till ett avtal. Och det är viktigaste frågan för Byggnads i årets avtalsrörelse.
– Jag har stora förhoppningar att vi inom en snar framtid tillsammans med arbetsgivarna kan presentera ett nytt byggavtal, säger Torbjörn Johansson, avtalssekreterare i Byggnads i ett pressmeddelande. Publicerad 11 februari 2010

Leif Bertilsson

Rekordbra konsult-vd

Leif Bertilsson når kanonresultat efter år av förändringsarbete.

Starflyer

Gunga bland stjärnorna

Grönans senaste karusell ska bräcka Tivoli-konkurrent. Se hela Starflyer.

Glödlampor

Lamplarm överdrivet

Elsäkerhetsverket sågar tv-inslag om lågenergilampor. 1

Bemannare får VG

Bemannare får VG

Arbetsmiljöverket överraskade efter granskning.

Man som tittar genom fönster.

De fakturerar staten

Sajt avslöjar vem som jobbar åt vem.

Vi söker Superkollegan

Vi söker Superkollegan

Nu är det dags för dig att hylla en kollega. Nominera här!

Vita huset loggar in

Vita huset loggar in

Amerikanska energidepartementet hakar på trend.

Alex Schulman.

Karriär "Ingenjörer är
rätt tråkiga"

Kändisarna berättar vad ingenjörer gör - egentligen. 2

Slipp slamret

Slipp slamret

Luren som läser läppar perfekt i bullriga (och trista) miljöer.

Läsarkommentaren Att inte erkänna att branschen har problem är löjligt

Läs veckans läsarkommentar. 1

Lotta Brändström

Mäktigast i branschen

Trafikverkets Lotta Brändström vill ha nyttigare entreprenörer.

Peab bygger Kuggen

Rund, röd byggnad ska locka folk att mötas.

Arne Jacobsson

Han färgade ungas val

Roomservice, kändis-bodar och fler brudar. Målaremästarnas Arne Jacobsson fick fler att bli målare.

Michael Johansson, utvecklingsansvarig på gardintillverkaren Ludvig Svensson.

Virkad folie värmer

Så funkar Michael Johanssons specialdesignade gardiner.

Följ oss på Facebook

Följ oss på Facebook

Du är inbjuden till vår sida för senaste nytt - och för att bli delaktig i arbetet på tidningen.

Snyggaste skrapan 
finns i Chicago

Snyggaste skrapan
finns i Chicago

Här är den klara vinnaren.

Spacklet som rensar 
luften på bygget

Spacklet som rensar
luften på bygget

Reducerar byggdammet
med 90 procent.

Huspriserna stiger i USA

Huspriserna stiger i USA

Ökning för sjunde
månaden i rad.

Michael Jacksons 
lyxvilla till salu

Michael Jacksons
lyxvilla till salu

King of Pops hacienda i Las Vegas är överdådig. Och utropspriset är…

El skyddar mot träröta

El skyddar mot träröta

Norska forskare söker patent på miljövänlig innovation.

Manhattan - på källargolvet

Manhattan -
på källargolvet

19-åring bygger kopia av New Yorks mest kända vy.

Här är klippet som 
hånar byggjobbarna

Här är klippet som
hånar byggjobbarna

Centerpartisten: "Det var inte helt genomtänkt." 15

Tycker du att Slussen är vacker som den är?

Se resultatet
  • Ja, rör ej. 35%
  • Nej, bort med åbäket. 65%
Rösta
Handskar på 
hos Skanska

Handskar på
hos Skanska

Obligatoriskt med skyddsglasögon och handskar ute på arbetsplatserna.

Cementmängden kan 
minskas en tredjedel

Cementmängden kan minskas en tredjedel

Forskning avslöjar cementens gåta.

Nya Årsta - så blir det

Här är det bearbetade vinnarbidraget.

Hotell jättejobb för NCC

Hotell jättejobb för NCC

Byggs direkt vid Arlandas flygledartorn. 1

Huset är mindre än två meter brett.

Smalhus för fet plånbok

Huset är 167 centimeter
brett. Så mycket kostade det. 2

Högt miljöbetyg till 
höghus i Göteborg

Högt miljöbetyg till
höghus i Göteborg

NCC:s projekt sparar energi med tekniska lösningar.

Han gjuter liv 
i grå betong

Han gjuter liv
i grå betong

"Det är fascinerande att en stor del av samhället är uppbyggt av det."

Fredrik Karlsson

Blogg Fredrik Karlsson JM-chefen om anpassning till kunderna

Twittrat från Byggvärlden

  • Fredrik Karlsson: jobbar ikapp eftre hellyckat BV-seminarium om energi.
  • Fredrik Karlsson: laddar för Byggvärlden-seminarium om energieffektivisering och förnyelsebara energikällor. Stora frågor.
  • Fredrik Karlsson: är fortfarande chockad över att Andreas Carlgren i går gav kastade sig över byggfrågorna som legat orörda på hans skrivbord i 3,5 år.
Så gör jättarna

Så gör jättarna

Byggbolagens initiativ i grön riktning.

Använd er makt!

Använd er makt!

Låt snuskhumrarna få smaka på sin egen medicin.