Inget överklagande
av Kistadomen
Av: Ann Norrby
Publicerad 5 februari 2010 15:03
1 kommentar
Tingsrättsdomen efter dödsolyckan vid utbyggnaden av Kista Galleria kommer förmodligen inte att överprövas.
Läs mer
Verktyg
Åklagare Leif H Johansson kommer inte att överklaga själv, om inte de dömda gör det.
Konstruktionsfirman Cremona, som enligt domen från Solna tingsrätt ska betala 1,5 miljoner kronor i företagsbot, kommer inte att överklaga domen.
Hur konstruktören, som dömdes för arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död och kroppsskada, ska göra är inte känt. Byggvärlden har sökt men inte fått tag på konstruktörens advokat.
Tiden för överklagande gick ut fredagen den 5 februari.
Arbetsmarknad
Senaste nytt
RSS/mobilt
Taggar
Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
På nya jobb
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt





























Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av
Konstruktörens ställning i företaget
En pensionerad konsults tankar.
En ritning brukar ha ett ritningshuvud. "stämpel", i vilket det kan finnas rutor att fylla i med förtexter som Ritad av; Konstr av. Ritningar bör dessutom ha ett fält i vilket den projektansvarige skriver sin namnteckning efter att ha granskat ritningen. Därutöver kan ritningar förses med etiketter som anger ritningens staus som FÖRHANDSKOPIA, ANBUDSHANDLING och ARBETSHANDLING.
Så var det i på mitt konsultkontor. När jag skrev under en ritning ansåg jag att jag övertog ansvaret för konstruktionen från den yngre ingenjör som gjort ritningen och inte hade full kompetens.
Den som ritar kan ju också vara den som har det fulla ansvaret.
Hur var det i detta fall?
Om det inte finns klara regler inom företaget för vem som är projektansvarig, bör det vara VD som skall ställas till ansvar.