Bygginvesteringarna ökar i Värmland

Svensk byggindustri är inne i en period där konjunkturen fortsätter att mattas av. I Värmlands län ökar däremot bygginvesteringarna 2012. Det är en ökning av bostads- och anläggningsinvesteringar som är förklaringen. Det visar en regional prognos från Sveriges Byggindustrier (BI).

Related Articles

Verktyg

Dela |

Bostadsinvesteringarna minskade förra året i Värmland till en historiskt låg nivå. I år ökar bostadsinvesteringarna och det är ett ökat flerbostadshusbyggande som driver utvecklingen.

– Trots att bostadsbyggandet ökar i år är det från en låg nivå. Det är viktigt att kommunerna tar sitt ansvar och håller en hög planberedskap så att bostadsprojekt kan komma igång säger Lars Lundblad, chef Sveriges Byggindustrier Karlstad.

Lokalbyggandet minskar totalt sett i år och det är en negativ utveckling för de offentliga investeringarna medan de privata förblir oförändrade.

– Vi ska komma ihåg att lokalbyggandet minskar från en hög nivå. I år blir ett mellanår men vi har många projekt i ”pipeline”, byggande av kontor, affärshus och sjukhus är exempel, fortsätter Lars Lundblad.

Anläggningsinvesteringarna ökar i år tack vare privata projekt. De privata anläggningsinvesteringarna är i Värmland dubbelt så stora som de offentliga.

– Det är positivt att privata aktörer satsar. Det handlar framför allt om stora industrianläggningar. På infrastruktursidan ser vi ett allt mer uppdämt behov att rusta upp vägar och järnvägar i länet, avslutar Lars Lundblad.





Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden