130 meter vind brann upp i flerbostadshuset vid Potatsåkern i Malmö.
Försäkringbolag stämmer
Skanska på brandpengar
Av: Linda Nohrstedt
Publicerad 23 november 2009 15:14
1 kommentar
Branden vid Potatisåkern i Malmö orsakades av en felbyggd skorsten.
Försäkringsbolagen har fått punga ut med stora summor för att återställa huset.
Nu stämmer de Skanska på 124 miljoner.
Verktyg
Branden utbröt på vinden på fastigheten Malmö Potatisåkern 6 den 26 november 2007. Elden spred sig snabbt i hela vindsutrymmet och till de översta lägenheterna.
Räddningstjänstens utredning visar att branden bröt ut intill skorstensröret från kaminen. Vid kontroller i det likadana grannhuset har det visat sig att rökröret var placerat för nära brännbart material och att isoleringen på röret inte var helt.
Ett luftat schakt hade heller inte byggts runt skorstenen och brandcellsgränserna på vinden var inte tillräckliga på grund av att anslutningarna inte var korrekt utförda.
Det tog ett och ett halvt år att renovera huset efter branden. Två våningsplan var totalförstörda och släckvatten hade runnit genom alla våningsplan, så samtliga lägenheter behövde renoveras.
Nu kräver försäkringsbolagen Länsförsäkringar och If att Skanska betalar för deras kostnader. Försäkringsbolagen har betalat fastighetsägaren MKB för reparationer och ersatt de boende för förstört lösöre. Å MKB:s vägnar begär försäkringsbolagen även 403000 för den självrisk fastighetsbolaget har betalat.
Åtalsbeslut dröjer
Efter branden inledde polisen en förundersökning om misstanke om allmänfarlig vårdslöshet. Åtalsbeslut är ännu inte fattat.
Försäkringsbolagen pekar i sin stämningsansökan särskilt ut två personer på Skanska som de anser har gjort sig skyldiga till allmänfarlig vårdslöshet. Den ene var projektansvarig och den andre ingick avtalet om generalentreprenad med MKB. Försäkringsbolagen menar att de två personerna har anvisat, godkänt och nyttjat en konstruktion som var brandfarlig.
Enligt stämningsansökan informerade Vedkraft i Malmö Skanska om att rökkanalernas vinkling inte var godkänd när de levererades till byggbolaget. Men Skanska svarade att detta var deras problem, skriver försäkringsbolagen.
Försäkringsbolagen var tvungna att väcka talan mot Skanska inom två år efter olyckan. I sin stämningsansökan begär de att målet vid Malmö tingsrätt ska vila tills åklagaren har fattat åtalsbeslut.
På Skanska anser man inte att bolaget har något ansvar för branden.
- Vi anser inte att vi har brustit i uppförandet med det uppdrag vi hade, säger Per-Lennart Berg, presstalesman på Skanska.
Försäkringsbolagen har också lämnat in en stämning på samma summa mot Sotarna i Malmö, som godkände skorstenarna i de två husen.
Byggprojekt
Senaste nytt
RSS/mobilt
Taggar
Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
På nya jobb
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt





























Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av
Det går BRA för Skanska...
...relativt!
Bloggat:
http://byggblasket.se/2009/11/skanska-far-sota-119-miljoner-for-ett-byggfel/