Fuktproblem för miljoner

Kajplats 01 i Malmö är ett av bomässan Bo01:s mest berömda hus - av fler anledningar än att Gert Wingårdh står bakom arkitekturen. Renoveringen av fuktskadorna i fastigheten beräknas kosta mellan fyra och sex miljoner kronor.

Verktyg

Dela |

Allmännyttiga MKB har nu påbörjat renoveringen av det fuktskadade Kajplats 01 i Västra hamnen. Att åtgärda skadorna beräknas kosta mellan fyra och sex miljoner kronor, skriver Sydsvenskan. En summa som MKB dessutom får stå för själv, efter en förlikning i den rättsliga processen mot Skanska som byggde huset.

MKB:s fastighetschef Olle Ingman tror att skador och brister i kvaliteten har flera anledningar. Främst att byggandet skedde under stor tidspress innan bomässan, i kombination med dålig stämning på byggarbetsplatserna.

Nu ska delar av taket bytas ut och alla fönsterkonstruktioner åtgärdas.
– Vi har inget val. Vi måste ha ett funktionellt hus, säger Ingman till Sydsvenskan.

TAGGAR

Visa alla?
Vad är en tagg?

Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.




Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden