Byggde för svaga balkongräcken

Husbygget i Bromma hade så underdimensionerade balkonger att räckena riskerade att lossna. Nu har balkongbyggaren Alnova uteslutits ur sin branschförening. Men Alnovas ledning menar att det handlar om svartmålning av företaget från konkurrenter.

Balkongraset i Skellefteå i slutet av maj där en person avled och en skadades allvarligt satte fokus på konstruktion och underhåll av balkonger. Röster höjdes för krav på balkonginspektioner.

Samtidigt får Byggvärlden tips om att en av Sveriges etablerade balkongbyggare, Alnova Balkongsystem, uteslutits ur sin branschförening efter att i flera fall ha byggt underdimensionerade balkonger.

Michael Wickell, ordförande i Svenska Balkongföreningen, bekräftar att ett företag uteslutits.
– Vi ställer höga krav på våra medlemsföretag. Det handlar bland annat om att balkongerna ska vara rätt dimensionerade och att konstruktionen ska ske på ett säkert sätt. I det här fallet fick vi en anmälan om ett nyproducerat hus där företaget konstruerat inglasade balkonger som inte såg ut att vara korrekt utförda, säger han.

En oberoende expert kopplades in för att granska byggprojektet, ett nyproducerat NCC-hus i Bromma. Granskningen visade enligt Balkongföreningen allvarliga brister.

– Bristerna var av den digniteten att en olycka lätt hade kunnat inträffa. Det fanns uppenbar risk för ras. Vi kan förstås inte acceptera att det finns risk för personskador, säger Michael Wickell.

Bo Persson, styrelseordförande i Alnova, tillbakavisar kritiken med att det inte handlar om något generellt problem utan felberäkningar i enstaka projekt, som det i Bromma.

– Vi fick beräkningar från konstruktören vi anlitade som sedan visade sig vara lite felaktiga. Vi tog kontakt med NCC och informerade om vad som skett och upprättade en åtgärdsplan. Det har åtgärdats, säger Bo Persson.

Fler av företagets byggprojekt granskades av oberoende expertis. Bo Persson på Alnova uppger att åtta projekt granskades och att tre av dem fick anmärkningar. Anmärkningarna säger han gällde smärre problem med beräkningar.

Det stämmer inte, enligt Michael Wickell på Balkongföreningen.

– Det som rapporterats till oss är att oberoende experter kommit fram till att det var graverande brister i samtliga de granskade projekten, säger han.

Sven Retelius på WSP Örebro är den oberoende expert som genomfört granskningen.

– Visst var det problem med projekten. Alla fick någon form av anmärkning, av olika grad. Det fanns enligt min åsikt även några fall där räckesinfästningarna var underdimensionerade, säger han.

Bo Persson på Alnova anser att WSP:s expert räknat fel och att uppgifterna som lämnats till Byggvärlden handlar om svartmålning av Alnova från konkurrerande balkongbyggare.

– Vi har lämnat in tekniska beräkningar på åtta projekt. De genomfördes under den period vi inte hade en egen konstruktör utan anlitade ett företag, som vi inte längre anlitar. Nu har vi en konstruktör anställd hos oss, säger Bo Persson.

Fakta Fakta / Krav på inspektioner efter balkongras

Balkongen på tredje våningen på ett hyreshus i Skellefteå lossnade från fästet och två män i 30-årsåldern föll handlöst mot marken. En av dem skadades så svårt att han avled på platsen, medan den andra fördes svårt skadad till sjukhus.

Olyckan i slutet av maj rönte stor uppmärksamhet och röster höjdes för att krav på balkonginspektioner borde införas.

Polisutredning pågår om vad som kan ha orsakat olyckan, men experter som sett bilder på brottytan vid balkongens fäste anser att det kan ha berott på bristfälligt underhåll.

Fakta Fakta / Svenska Balkongföreningen

Svenska Balkongföreningen har de tolv största balkongbyggarna i Sverige och i Norge som sina medlemmar.

Föreningen är remissinstans till Boverket bland annat i fråga om byggregler och har även tagit fram tekniska manualer för balkongbyggen utifrån gällande regelverk.

Ordföranden Michael Wickell ställer sig positiv till förslaget om krav på återkommande inspektioner av balkonger. I dagsläget finns inga tvingande regler om balkonginspektioner i byggnormerna, men däremot råd om inspektion av synliga detaljer efter 50 år och dolda konstruktioner efter 100 år.

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Balkonginspektioner nu!!! 31 mars 2010 16:33 Sortera: Senaste överst

Byggde för svaga balkongräcken

Jag tycker det är jättebra att man granskar dessa företag. Har själv arbetat med balkonger och vet hur dåligt pålästa man är när personal skall ut och mäta förutsättningar som lämnas till konstruktören för beräkning av hållfastheten. Här finns personal som inte har en aning om hur väggar byggdes förr eller om fastigheten har fått en våning till i modern tid, dvs med betydligt klenare murverk än de som byggdes kring sekelskiftet vilket det hela handlar om för att förankra infästningarna i. Fråga t.ex Fästeb Bygg Ab hur många av deras personal som har koll på detta när inte ens ägaren är byggnadsingenjör och har det minsta koll på hållfasthetsberäkningar. Man anlitar ett välrenomerat konstruktionsföretag men vad lämnar man för uppgifter eller snarare vem lämnar uppgifterna och vad har dessa människor för kompetens till det. Det vore en mycket intressant fråga att ställa till ägaren tycker jag. Kläm åt dem, en efter en bara för det här är allvarligt när småpojkar är ute och mäter höjder, bjälklagstjockleckar, väggtjocklekar mm mm.

Anmäl

Svar till Thomas Jogholt

Balkonger växer fram på innergårdar med ökat buller, ljudvolym och mer insyn. Husen är inte dimensionerade för detta, inte heller beräknade. När man sedan läser om att det inte finns någon bygginspektion förrän efter 50år eller 100 år då kan man bli rädd. Hur många olyckor, dödsörtningar skall behöva ske dessförinnan. Bättre att införa inspektioner efter fem, tio år etc!!! En ny balkong kostar 100,000 SEK eller mer, vad är ett människoliv värt???

Anmäl

Byggprojekt

Artikellista - Byggprojekt

Fy sjutton, så lärorikt

Arbetet med tunneln genom Hallandsåsen började illa och fortsatte sedan på samma sätt år efter år. Lärdomarna blev dyrköpta. Men likväl lärdomar.

Artikellista - Byggprojekt

...och så fixades vändningen i Åsen

Roca Gil är en skandal som lägger hela projektet i malpåse fram till 2005, då regeringen, liksom Båstad kommun, efter långt utredande ger klartecken till en nystart.

Artikellista - Byggprojekt

Lund sätter nytt höjdrekord

75 meter högt med skiftande glasfasad. Det är några av kännetecknen för Skanskas kommande byggprojekt i Lund: Ideon Gateway.

Artikellista - Byggprojekt

Fy sjutton, så lärorikt

Arbetet med tunneln genom Hallandsåsen började illa och fortsatte sedan på samma sätt år efter år. Lärdomarna blev dyrköpta. Men likväl lärdomar.

Artikellista - Byggprojekt

Malmö vill bygga tunnel till Köpenhamn

Från Posthusplatsen i Malmö till metron vid Österport i Köpenhamn. En sådan tunnel föreslås av ledningarna för de båda städerna. Planerna presenterades i går, tisdags, på ett möte med nätverket Öresundsgruppen.

Artikellista - Byggprojekt

Skellefteå får en Golden Gate i trä

130 meter lång och 270 ton tung. Vad är det? Skellefteås nya träbro såklart. 1 kommentar

Har du varit inblandad i byggprocessen?

Se resultatet
  • Jepp 36%
  • Inte praktiskt, men jag följer projektet 12%
  • Nix 52%
Rösta
Artikellista - Byggprojekt

Raka spåret för omstridda Botniabanan

I morgon, lördag, invigs det största järnvägsbygget i modern tid i Sverige. Den 19 mil långa Botniabanan invigs med pompa och ståt av kungen, landshövdingar och annat fint folk i en rullande invigning under hela dagen.

Räddningen har börjat

I dag inleds räddningsförsöket av de 33 chilenska gruvarbetarna som är fångade 700 meter ned i berget. Det är Atlas Copcos teknik som används i en sydafrikansk piratkopia.

Videoklipp från gruvan

Nu har den första videon med de instängda chilenska gruvarbetarna släppts på Youtube.

Artikellista - Byggprojekt

New York får ny skyline

Empire State Building, New Yorks högsta byggnad, får sällskap. En bara tiotalet meter lägre skyskrapa ska byggas ett par kvarter bort.

Är du och ditt företag behov av mer folk?

Se resultatet
  • Jepp, vi rekryterar nu 63%
  • Alltid, men inte akut 16%
  • Nej, vi har just anställt 7%
  • Nix, än har det inte vänt 13%
Rösta

Mathålet är gruvarbetarnas livlina

Det kan dröja ända till jul innan de 33 chilenska gruvarbetarna kan räddas. Fram till dess gäller det att hålla dem vid liv genom det smala hål som man nu kan skicka ned mat och medicin genom.

Artikellista - Byggprojekt

Här går borren Åsa genom Hallandsåsen

I dag, 25 augusti 2010, kommer borrmaskinen Åsa att bryta genom och släppa in ljus i den första tunneln genom Hallandsåsen. Ett genombrott som tagit 17 år av besvikelser, skandaler, schabbel och önsketänkande.

Artikellista - Byggprojekt

Här är studenternas nya hem – ett fartyg

Stockholms stad letar efter ett kryssningsfartyg. Fartyget ska sedan bli studenternas nya bostad. 1 kommentar

Artikellista - Byggprojekt

White bakom nytt kommunhus

”Tid för Täby” heter det vinnande bidraget i arkitekttävlingen om Täbys nya kommunhus. ”Ett strikt och genomarbetat förslag”, skriver juryn i sitt utlåtande.

Artikellista - Byggprojekt

Så utryms byggnaden bäst

I juli dog 19 personer i en trängselolycka vid festivalen Love parade i Duisburg. Nu undersöks om en evakueringsassistent kan vara ett effektivt hjälpmedel för att förhindra liknande olyckor.

Artikellista - Byggprojekt

Världens största ur har börjat ticka

I muslimernas heliga stad Mekka har världens största klocka börjat visa tiden. Den mäter 43 meter och syns från flera mil.

Artikellista - Byggprojekt

Peab bygger bubbelbad

Det är inte bara skumbad som kan ha bubblor. Spana in Peabs planerade badhus i Bara.

Artikellista - Byggprojekt

Sandig kreativitet

Eiffeltornet, en krokodil och en pyramid. Begränsningarna var få när sandslottsbyggartävlingen i Mossbystrand nyligen avgjordes.

Forskare ska få tyst i nya trähus

25-miljonersprojektet Akulite ska ge oss tystare trähus och en gång för alla undanröja ett av de stora hindren för exporthindren för den svenska trähusindustrin.

Artikellista - Byggprojekt

Han kan bygga världens alla plan

Snabba eller långflygande, flygplan med landningsställ eller som flyger som bumeranger. Amerikanen John Collins bygger dem alla av ett pappersark.

Artikellista - Byggprojekt

Rekordfart i Hallandsåsen

Juli blev en rekordmånad för tunnelbyggarna i Hallandsåsen. Tunnelborrmaskinen Åsa avverkade i snitt 80 borrade meter i veckan och hade vid månadsskiftet tagit sig 328 meter längre in i berget. Det är med god marginal nytt hastighetsrekord i Hallandsåsens besvärliga berg.

Artikellista - Byggprojekt

Stjärnorna blir hyresvärdar

Vad har filmstjärnan Meg Ryan och Svenska Bostäder gemensamt? De hyr ut bostäder såklart.

Artikellista - Byggprojekt

Städjobb på tid

Londons kännetecken - Big Ben-uret på Westminster Palace fick i veckan en uppfräschning när fasadklättrande arbetare putsade det glasskikt som täcker klockan.

Ställning brast – byggnadsarbetare avled

Det var sannolikt en byggnadsställning som orsakade en 48-årig byggnadsarbetares död i söndags. Bomlaget i ställningen gav vika.

Artikellista - Byggprojekt

Tälta på lyxsemestern - i Kazakstan

Den som vill ha en campingsemester garanterat fri från tvestjärtar i öronen kan semestra i världens största tält, Khan Shatyr, som precis slagit ner pinnarna.

Grönt ljus för två nya finska kärnreaktorer

I dag sade den finländska riksdagen ja till att bygga två nya kärnreaktorer i Finland. Den ena kommer att byggas i Olkiluoto, den andra antingen i Simo tre mil från Haparanda eller i Pyhäjoki mittemot Skellefteå.

Artikellista - Byggprojekt

Skanska bygger Säpos nya högkvarter

Huset ska ligga i området Ingenting och rymma 800 man. Skanska har rott hem uppdraget som är värt cirka 1 miljard kronor.

Artikellista - Byggprojekt

Måla rummet större

Hur färgsätter man bäst ett rum så att det ser större ut? Psykologiska experiment visar vad som gäller. 1 kommentar

  • Illustration: Uulas arkitekter
  • Kolla kameleonten
  • Illustration: Uulas arkitekter

Kolla kameleonten

Skånsk skrapa skiftar färg för att ge olika siluetter.

En skånsk tunnel till...

En skånsk tunnel till...

... inte Kina men Köpenhamn.

Bo som Långben & Co

Bo som Långben & Co

Skräddarsy kontoret för blixtsnabb tupplur.

  • Huvudkontoret i Masdar City har fått en futuristisk look av arkitektbyrån Adrian Smith + Gordon Gill. Här är ett gäng skisser från kvarteren som snart står klara. Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.
  • Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.
  • Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.
  • Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.
  • Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.
  • Illustration: Adrian Smith + Gordon Gill.

Levande labb igång

Nu flyttar forskarna in i futuristiska, koldioxidfria oljestaden.

Bromsspåren värst

Bromsspåren värst

Därför stör ditt badrum andra. 1

  • Härmar San Francisco
  • Härmar San Francisco

Härmar San Francisco

Golden Gate-bron nu i Norrland. 1

Osannolikt bråk

Osannolikt bråk

Katedralens stenar nöter ner varandra. Nu faller huset i bitar.

Plugghästarnas nya lya

Plugghästarnas nya lya

Kryssningsfartyg blir Stockholmsstudenternas nya hem. 1

Störande längdskillnad

Störande längdskillnad

Ny New York-skrapa väcker protester.

Dasset är ute

Dasset är ute

Platsar inte längre i drömtorpet. 1

Vad vill du ha i sommarstugan?

Se resultatet
  • Torrdass 18%
  • Vattentoa 54%
  • Annat, exempelvis mulltoa 28%
Rösta
Smartare utrymning

Smartare utrymning

Forskare hoppas kunna skrota puckade regler med hjälp av verkliga exempel.

Närsynt? Ingen fara

Närsynt? Ingen fara

Världens största ur har börjat ticka.

Bli tankad med klass

Bli tankad med klass

Här är whiskyn du kan köra på.

  • Säsongens snabbaste
  • Säsongens snabbaste

Säsongens snabbaste

Här reser sig eiffeltornet, en krokodil och en pyramidi blixtfart.

Svartbyggets mardröm

Svartbyggets mardröm

Google Earth skvallrar direkt.

Krossar alla rekord

Krossar alla rekord

Fingerfärdig amerikan bygger plan som får Guiness rekordbok att ändra reglerna.

Stjärnor byter bransch

Stjärnor byter bransch

Här är kändisarna som prövar lyckan som hyresvärdar.

BI:s expert får ny hatt

BI:s expert får ny hatt

Björn Samuelson ska göra två jobb.

  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid

Städjobb på tid

100 meter från marken.

Fixa bästa lådan själv

Fixa bästa lådan själv

Spara slantar och ät nyttigare. Sex somriga luncher. 2

  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning
  • Tälta i lyxförpackning

Tälta i lyxförpackning

Kazakstans nya skrytbygge färdigt.

- Genom att användarna själva bidrar med väderleksrapporter på webben eller via sin mobiltelefon, kan prognosen för andra som använder Shareware.com bli markant mycket bättre, säger Katarina Elevant. Illustration: Jonas Askergren.

Sök solen med mobilen

Ta hem färsk, lokal rapport - och smsa själv in en prognos.

Toa-mannens lya

Toa-mannens lya

Ordförande i dassförening vägrade spola idé.

Våga hoppa av

Våga hoppa av

Så slutar du vara chef, coachen tipsar om smarta karriärdrag.

Hög tid att börja slappa

Hög tid att börja slappa

Stressa ner i tid så hinner semesterkänslan dyka upp.

Får tungt vd-uppdrag

Får tungt vd-uppdrag

Ingen duvunge. Inger Olsson redan känts Skanska-ansikte.

Vatten i mobilen

Vatten i mobilen

Släcker bilens törst. Så funkar det.

Knäckte ingenjörerna

Knäckte ingenjörerna

Professor Göran Grimvall bjuder på kluriga gåtor.

Tar över efter veteran

Tar över efter veteran

Adelina Mehras vd-mål: dubbla verksamheten på några år.

Måla rummet större

Måla rummet större

Experiment visar hur du lurar sinnena. 1

Följ oss på Facebook

Följ oss på Facebook

Du är inbjuden till vår sida för senaste nytt - och för att bli delaktig i arbetet på tidningen.

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Personalfrågor direkt

Personalfrågor direkt

Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.

Till Personalfrågor direkt
Fredrik Karlsson, chefredaktör Byggvärlden.

Sakta i backarna

Ingen sätter munkavle på löntagarna.

Goda råd farliga

Goda råd farliga

Se upp! Medarbetarnas tips kan stå dig dyrt.