Inflyttat och klart i innovativt bostadsprojekt
Taggar
I maj 2010 var det byggstart för Telge Peabs första projekt Brf Körsbärsblomman. I samband med första spadtaget planterades ett körsbärsträd på området. På plats fanns Yousef Istifan, en av de arbetslösa invandrare som anställts som hantverkare i projektet.
– Det här känns jättespännande. Många av oss har varit arbetslösa och nu har Telge Peab öppnat en dörr för oss. Vi är verkligen sugna på att jobba och vi måste lyckas i det här projektet, sa han då.
Nu kan Yosef, som fungerat som talesman för de arbetslösa invandrarna, stolt blicka tillbaka på sitt första svenska byggjobb.
– Det känns jättebra att vi snart är klara. Nu är det bara lite småfix kvar efter besiktningarna innan vi är helt färdiga, säger Yosef, som gått som lärling på bygget.
Yosef Istifan kommer ursprungligen från Irak och är en av de nästan tjugo personer som fått jobb i Telge Peab. Han ser flera skillnader mellan byggkulturerna i Irak och Sverige.
– Framför allt säkerheten. Här är det mycket tryggare och mer välordnat. Jag hälsade på min bror som är ingenjör och jobbar med ett bygge i Irak. Där finns inga skyddsräcken, ingenting. Så skulle det inte kunna vara här.
Bygget av kvarteret Körsbäret startade i maj 2010 och är Telge Peabs första. Bolaget ägs gemensamt av Telge och Peab med syfte att anställa arbetslösa Södertäljebor, försörjningsstödstagare och flyktingar som har en bakgrund inom byggbranschen. Här får de en möjlighet till utbildning, praktik och arbete – samtidigt som Södertälje får fler bostäder.
Telge Peab är som vilket byggbolag som helst, och ändå inte. Med i princip hela arbetsstyrkan på tjugo personer bestående av lärlingar, krävs det mer handledning än på andra byggen.
– Även om alla har en bakgrund inom branschen är det mycket nytt att lära, berättar Tomas Berglund som är arbetsledare. Men det har gått riktigt bra, över förväntan faktiskt med tanke på hur många lärlingar det är. Det tar lite längre tid, men det har vi med i beräkningen. Till nästa bygge är det en annan sak, då är alla mer kunniga och det kommer att gå lite fortare.
Under byggtiden får lärlingarna utbildning i svenska eller andra kompletterande utbildningar. De får jobba med alla delar i bygget för att få så mycket erfarenhet som möjligt för att så småningom få ett yrkesbevis. Och nu, 5 800 timmar senare, är det dags för Yosef Istifan att få sitt efterlängtade yrkesbevis. Men jobbet på Telge Peab har betytt mer än så.
– Tidigare hade jag inget jobb att gå till. Nu har jag det och kan försörja mig själv. Det är en stor skillnad mot tidigare och betyder mycket för mig.
Telge Peab
- Bildades 2009
- Bygger bostäder inom Södertälje kommun. Dessa säljs vidare som bostadsrätter eller till ett förvaltningsbolag med hyresrätter
- Ger arbetslösa försörjningsstödstagare i Södertälje möjlighet till utbildning, praktik och arbete
- Ägs till 49 procent av Telge och 51 procent av Peab
- Aktuella projekt: Kvarteret Körsbäret med 77 lägenheter och tre lokaler. Bergviks Strand (inte påbörjat än) med totalt 250 lägenheter vid Södertälje kanal.
SENASTE NYTT
MEST LÄST
TAGGAR
Visa alla?Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
