Förra året gick sonen till Ilham Aliyev, Azerbajdzjans president, på shoppingrunda. På två veckor hann Heydar Aliyev förvärva nio herrgårdsliknande hus, samtliga med sjö- eller havstomt.
Lille Heydar, som var elva år då inköpen gjordes förra året, betalade totalt 44 miljoner dollar för husen. Det motsvarar i runda slängar 10 000 årslöner för en genomsnittsazerbajdzjan.
Det skriver Washington Post som hittat uppgifterna i officiell fastighetsstatistik i Dubai. Tidningen har dock inte lyckats få uppgifterna bekräftade från presidentens talesmän, utan reserverar sig för att det kan finnas någon annan person med samma namn och ålder.
Samma sak gäller för uppgifterna om två unga personer vid namn Leila och Arzu Aliyeva – så heter presidentens döttrar– som är registrerade ägare till fastigheter värda 30 miljoner dollar.
Hur presidenten (möjligen) kunnat förse sina barn med så mycket pengar är oklart. Enligt Washington Post har han en årslön på blott 228 000 dollar att röra sig med.
När barn "köper" fastigheter till dessa belopp, undrar man ju om det inte finns någon/några myndigheter som tar sig en närmare titt på hur det hela gått till... Tycker nog att det luktar Mugabe-politik..
Den österrikiska byggkoncernen Strabag satsar vidare i Skandinavien. Nyligen startades dotterbolaget Strabag Projektutveckling, som ska utveckla bostäder och kommersiella byggnader. "Vi förhandlar om åtskilliga nya projekt", säger Mats O Paulsson, Skandinavienansvarig i Strabag.
13,85 procent. Det är Skanskas hemliga avkastning för Nya Karolinska sjukhuset. Det uppger Dagens Industri som tagit del av hemliga dokument. - Vi har fortfarande inte hela bilden och det är en stor demokratisk brist, säger OPS-experten Jan-Eric Nilsson.
Fackförbundet Byggnads gör ett klart bättre bokslut för 2009 än 2008. Orsaken: att aktiemarknaden återhämtat sig kraftigt under året, rapporterar tidningen Byggandsarbetaren.
Sveriges Byggindustrier (BI) vill ha fler infrastruktursatsningar och Fastighetsägarna tycker att regeringen försämrar för hyresrätten. Det är många som är missnöjda med regeringens ekonomiska vårproposition.
Vårpropositionen är tänkt att mildra effekten av krisen för pensionärer och barnfamiljer, samtidigt som den ska stimulera efterfrågan på arbetskraft. Totalt satsar regeringen ytterligare 4,9 miljarder kronor på olika reformer under 2010.
Sveriges Byggindustrier kallar propositionen "bara en fasadputsning" men allmännyttans branschorganisation Sabo är helnöjd. Reaktionerna på regeringens förslag till nya villkor för allmännyttan är blandade.
Vill du ha ett fritidshus nära vattnet, och vill du helst inte tillringa sommaren med en hammare i handen? Då är du som de flesta andra, enligt en undersökning gjord av Mäklarsamfundet.
De allmännyttiga bostadsbolagens hyresnormerande roll tas bort. Och även de privata hyresvärdarna får förhandla om hyrorna. Det är några av förändringarna i regeringens bostadspolitiska proposition. 1kommentar
Stockholms oppositionsborgarråd, Carin Jämtin (S), jämför lägenhetsaffär på Norr Mälarstrand med avknoppning. Detta är det värsta vi har sett, säger Jämtin till Svenska Dagbladet.
Årets Nordbyggmässa avslutades i fredags. 59 322 landade besökssiffran på.
– Nu är man matt och nöjd, säger Peter Söderberg, projektledare för Nordbygg.
Energi engagerar. När Byggvärlden anordnade ett seminarium på Nordbygg om energieffektiviseringar fylldes lokalen snabbt. Fokus för dagen låg på själva byggprocesserna.
Rotavdraget är inte ett bra sätt att motverka svartjobb, menar de rödgröna partierna.
- Jag har ett problem med att personer som köper svarta tjänster ska belönas genom att man tar bort skatten nästan helt, sa Helena Leander från Miljöpartiet under Nordbyggdebatten om rotavdrag. 4kommentarer
Statens bostadskreditnämnd, BKN, anser att den svenska bostadsmarknaden är kraftigt övervärderad. Nu har myndigheten räknat ut vilka konsekvenser bostadsbubblan får i kostnader för svenska folket. 1kommentar
Årets första tre månader är snart till ända och det är dags att avlägga kvartalsrapport för villaförsäljningen. Därför presenterar vi de tio dyraste köpen hittills i år.
Hyresrätten missgynnas ekonomiskt. Det anser Fastighetsägarna Sverige, Hyresgästföreningen och Sabo som i ett gemensamt utspel kräver en skattereform för hyresrätten.
Huspriserna i 20 storstadsområden runt om i USA steg med 0,3 procent i december, jämfört med månaden före, vilket var sjunde månaden i rad med stigande priser.
Byggföretaget Peab bommar analytikernas prognoser. Den senaste kvartalsrapporten visar på en vinst före skatt på 404 miljoner kronor, 16 procent sämre än förväntat. 1kommentar
Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av
Skumt..
När barn "köper" fastigheter till dessa belopp, undrar man ju om det inte finns någon/några myndigheter som tar sig en närmare titt på hur det hela gått till... Tycker nog att det luktar Mugabe-politik..