Priserna på villor sjunker
Av: Linda Nohrstedt
Publicerad 14 januari 2009 09:56
2 kommentarer
Senaste av Självsäljaren 20 januari 2009 22:43
Småhuspriserna i landet sjönk med tre procent mellan det tredje och fjärde kvartalet i fjol. Det visar Småhusbarometern från Statistiska Centralbyrån (SCB).
Läs mer
Verktyg
Den senaste Småhusbarometern handlar om de tre sista månaderna 2008. Under det kvartalet sjönk priserna på småhus med tre procent jämfört med det tredje kvartalet 2008. Men jämfört med det fjärde kvartalet 2007 är priserna oförändrade på riksnivå.
Det är nästan samtliga 21 län som uppvisar fallande huspriser under det fjärde kvartalet 2008. Mest har priserna sjunkit i Gotlands län, sju procent, och i Gävleborgs län, med fem procent.
Det enda län som fortfarande har stigande huspriser är Jämtland, men dessa siffror är inte helt jämförbara eftersom eftersläpningen är extra stor i det länet. De köp som redovisas för Jämtland, men även för Gävleborg och Västerbotten, handlar nästan uteslutande om oktober månad.
I Norrbotten har småhuspriserna varit oförändrade både mellan de senaste kvartalen och på årsbasis.
I samtliga tre storstadsområden (Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö) har huspriserna fallit med tre procent mellan kvartal tre och kvartal fyra 2008. Även jämfört med fjärde kvartalet 2007 har priserna fallit i dessa regioner. Det största prisfallet har Stor-Malmö med fem procent medan nedgången för Stor-Stockholm och Stor-Göteborg ligger på två procent jämfört med fjärde kvartalet 2007.
Även omsättningen av småhus sjönk kraftigt under 2008. Enligt preliminära siffror såldes cirka tolv procent färre småhus förra året jämfört med 2007. Men då ska man komma ihåg att 2007 var ett rekordår vad gäller antalet husaffärer, skriver SCB i ett pressmeddelande.
Genomsnittspriset för en småhusfastighet i landet under fjärde kvartalet i fjol var 1 752 000 kronor.
Ekonomi
Senaste nytt
RSS/mobilt
Taggar
Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
På nya jobb
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt


































Kommentarer
Senaste inlagd av Självsäljaren 20 januari 2009 22:43 Sortera: Senaste överst
Hur säkra vinsterna på småhusbyggen?
Kan man sänka kvaliten i byggandet ytterligare för att möta prisnedgången - utan att förlora intäkter till byggföretagen? http://byggblasket.wordpress.com/2009/01/14/dags-att-sanka-kvaliten-i-byggandet-ytterligare/ Eller var detta ett slag under bältet???
Värför betala dyrt mäklararvode ?
Det är nog bäst att använda de nya mäklartjänsterna där man får göra lite av mäklarjobbet själv. Mäklarkostnaden blir då mycket mindre och kan istället komma köpare och säljare tillgodo. Kolla tex www.hemoonline.se eller www.bocirkeln.se eller www.hemmvärket.se