Statkrafts och SCA:s gemensamma vindkraftsprojekt heter Vindkraft Norr. Statkraft har ett motsvarande projekt tillsammans med Södra Skogsägarna. Foto: Vindkraft Norr

Renägare stoppar bygge<br/> av 460 vindkraftverk

För en månad sedan var alla tillstånd för SCA:s och Statkrafts sex stora vindkraftsparker i Jämtland och Västernorrland klara. Sedan kom överklagandena från fågelskådare, renägare och kommuner.

Verktyg

Dela |

- Överklagandena handlar om effekter på renbete, djurliv och närmiljö, samt de varselljus för flyget som måste finnas i toppen av höga vindkraftverk, säger Åke Westberg, projektchef på SCA, i ett pressmeddelande på torsdagen.

För det svenska skogsbolaget SCA och det norska energibolaget Statkraft kom överklagandena som en kalldusch.

Den 3 december fick vindkraftparken Stamåsen sitt tillstånd, den 22 december fick Mörttjärnberget och Björkhöjden tillstånd och de 19 januari i år lämnade Länsstyrelserna i Jämtland och Västernorrland tillstånd för Ögonfägnaden, Bodhögarna och Raftsjöhöjden.

Allt var klart för att dra igång den största vindkraftsutbyggnaden i Sverige någonsin med 460 stycken 2,3 MW vindkraftverk som tillsammans skulle ge en elproduktion på 2,4 TWh, lika mycket som all vindkraft som finns i Sverige i dag.

Men innan besluten vunnit laga kraft överklagades de till Miljödomstolen av samebyarna i området, ornitologiska föreningar och två av de berörda kommunerna - Ragunda och Strömsund.

Samebyarna har en lång protestlista och har kopplat in advokater medan kommunerna bara har haft frågor om varselljusen.

Nu blir projektet upp till ett år försenat.

- Det är olyckligt att vi inte kan komma igång med vindkraftsprojektet nu vid en tidpunkt under lågkonjunktur när arbetstillfällen skulle vara välkomna, säger Bengt Vernmark, vd i Statkraft Vind Sverige, i pressmeddelandet.

Miljödomstolen har normalt handläggningstider på 6-12 månader. Om SCA och Statkraft får sina planer godkända kan bygget börja våren 2011 och de första verken stå klara under 2012.

Planerna på vindkraftsparkerna i de jämtländska och västernorrländska skogarna presenterades i september 2007.

I höstas gjorde Statkraft en motsvarande affär med skogbolaget Södra Skogsägarna.

Statkraft har köpt 90 procent i bolaget Södra Vindkraft AB som har färdiga planer på 300 vindkraftverk i de småländska skogarna med en sammanlagd elproduktion på 1,6 TWh årligen.

Men hela satsningen har försenats på grund av överklaganden.

- Det står helt stilla. Allt har fastnat i överklagandeprocessen . Nu hoppas vi att det lossnar med Statkrafts hjälp, sa Södras koncernchef Leif Brodén till Ny Teknik den 27 augusti förra året.

 

 

TAGGAR

Visa alla?
Vad är en tagg?

Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.




Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden