Passivhus sågas i ny forskning

Passivhusen har hyllats som ett föredöme ur miljösynpunkt. Men de sågas i en ny forskningsrapport.

Det är en större miljöinsats att köpa ett 70-talshus med fjärrvärme än ett passivhus i Lindås, enligt en avhandling av Anna Joelsson vid Mittuniversitetet.

Så är passivhusen konstruerade för att vara miljövänliga. Illustration: Art Connection

Så är passivhusen konstruerade för att vara miljövänliga. Illustration: Art Connection

Anna Joelsson.

Anna Joelsson.

Passivhus är välisolerade och behöver inte mycket uppvärmning.
– Men det är faktiskt viktigare vilket uppvärmningssystem man har än hur man bygger husen. Man borde prata mer om hur mycket energi som faktiskt förbrukas än hur mycket husägaren behöver köpa, säger Anna Joelsson, som forskar inom ekoteknik och miljövetenskap vid Mittuniversitetet.

Hon har som i en del i en doktorsavhandling jämfört Sveriges första passivhus i Lindås med en vanlig villa byggd på 70-talet. Hon har tagit med hushållsel, värme och varmvatten i beräkningen.

Ett passivhus byggs med tjocka väggar och värms bland annat av de boendes kroppsvärme. Men värmen återvinns med hjälp av ett aggregat – som drar el.

Anna Joelssons slutsats är att husen i Lindås, som kombinerar el- och soluppvärmning, förbrukar mer primärenergi än ett 70-talshus om det värms med fjärrvärme från kraftvärmeverk. Primärenergi är den mängd råvara som används för att framställa en viss mängd el eller fjärrvärme.

Ett kraftvärmeverk producerar både värme och el av bränslet. Det blir därmed mer effektivt än ett elkraftverk, som bara producerar el ur samma mängd bränsle.

Men Hans Eek, Sveriges främsta förespråkare av passivhus och ansvarig arkitekt för Lindåshusen tycker inte man kan jämföra hus med olika uppvärmningskällor.

– Jämförs passivhusen i Frillesås som använder solvärme och fjärrvärme med 70-talshus som värms med fjärrvärme är passivhusen överlägsna, säger han.

Anna Joelsson tycker visst det går att jämföra.
– Man jämför ju två olika energislag som fyller samma funktion, nämligen att värma huset. Då är det relevant att se hur olika alternativ slår, säger hon.

Hans Eek tycker inte heller att Lindåshusen är ett bra exempel på hur passivhus värms upp. Att el valdes för uppvärmning beror enligt Hans Eek på att det skulle vara lätt att följa upp förbrukningen.

– Jag vet inte hur många av dagens passivhus som värms upp med el, men trenden är att fler och fler väljer fjärrvärme, säger Hans Eek.

Men Byggvärldens granskning visar att de passivhus som Skanska nyligen byggt åt Uddevallahem i princip är lika elberoende som Lindåshusen.
– Jag hade förordat solvärme och pellets om jag hade fått bestämma, är Hans Eeks kommentar.

Anna Joelsson tycker det bör göras en livscykelanalys över husets energiförbrukning. Hänsyn bör tas till hur mycket energi som gått åt vid tillverkning av byggmaterial och byggandet av huset samt till hur mycket energi som går åt för att producera den värme och el som huset ska använda.

– Det görs alldeles för få livscykelanalyser av både konventionella hus och passivhus idag, säger hon.

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av klas 9 november 2008 21:41 Sortera: Senaste överst

Primärenergi

Det finns olika typer av elproduktion, den lilla detaljen tycks helt förbises.

Anmäl

Kraftvärme

Och om elen till passivhusen tas från samma kraftvärmeverk som fjärrvärmen till 70-talshusen?

Anmäl

kärnkraft

Kärnkraft har i dagens läge ingen framtid i Sverige. Då är det ju bättre att begränsa uppvärmningsbehoven i hushållen istället för att tvingas slå upp värmekraftverk över hela Sverige. Fler livscykelanalyser är ju självklart välkommet.

Anmäl

byggfysik

Passivhusens extremt vällisolerade väggar och tak borde också studeras ur ett byggfysiskt perspektiv. Hur ser det egentligen ut inne i en sådan vägg efter några år?

Anmäl

Elvärme överlägset

Med elvärme så kan man sänka byggkostnaden, minska underhållskostnaden samt minska risken för vattenskador. Bygg några kärnkraftverk till och sänk elskatten till vettiga nivåer så slipper vi all komplicerad uppvärmningsteknik som sällan gynnar den enskilde husägaren. Hur många husägare är det inte som förlorat hela vinsten och lite till på dyra reparationer på sina värmepumpsanläggningar? För att inte tala om komfortförlusten med brummande pumpar och oro för att pumpen skall ge upp.

Anmäl

Idioti!

Hur kan man ens påstå att detta är forskning?

Anmäl

Går inte att jämföra äpplen med päron

Mycket konstig slutsats! I Lindås är det omöjligt att ansluta hus till fjärrvärme. Hur menar forskaren då att man ska kunna jämföra Lindås med ett 70-tals hus med fjärrvärme???

Anmäl

Forskning=inte veta vad man gör.

Det är bara att hålla med tidigare kommentarer. Får man publicera detta "resultat" Ett passivhus förbrukar under ALLA omständigheter mindre energi. DET ÄR DET VIKTIGA. Var sedan denna energi tillverkas är en helt Anna_n frågeställning. Forskare?

Anmäl

Inkompetens i kubik

Man kan naturligtvis jämföra energiåt-gång och komma fram till att fjärrvärme alltid är bäst ur olika sammanhang. Passivhusen är i sig ett enormt slöseri med resurser. Isolering över 250-300 mm är knappast motiverbart ur rent bygg-fysikalisk synpunkt. Tyvärr är det varken en byggfysiker eller industriell ekonom, som ligger bakom passivhusen. Hans Eek anser att han är en fullfjädrad byggfysiker efter en energikurs på KTH. Det finns natur-ligtvis en poäng i Anna Joelssons dok-torsavhandling, som i sig talar om vad vi redan vet. Vad vi behöver är inte maximalistiskt byggande utan optimalt byggande utan överdrifter. Sådant som står sig över tiden. Med dagens låg-temperaturtänkande i uppvärmningen får vi dels alltför lite ventilation i husen, vilket befrämjar mögelbildning (tänk på de tunnputsade husen utan ventilerad fasad, som möglade redan under byggnadstiden!). Temperaturen i uppvärmningen bör vara högre, för att man med gott samvete skall kunna venti-lera ca 4-5 ggr mer än idag. 0,5 luftom-sättningar med frånluftsventilation ger en otillräcklig ventilationseffektivi-tet, så att man ideligen måste öppna fönstren, där försvinner mycket energi. Detta kan förklara - helt enkelt lev-nadsvanorna och inkompetent utformade ventilationssystem - varför det blir så stora avvikelser i hus med likaratade frånluftsventilationssystem. En del trivs i skitluften och med möglet medan andra förgäves försöker vädra ut den. Landet har väl de "energiexperter" det förtjänar. Det är viktigare att vara politiskt korrekt än att ha byggfysika-liskt rätt. Ändå har Anna Joelsson en poäng i sitt resonemang, som inte utan vidare kan bortses ifrån. Hans Eek kanske är politiskt korrekt men knap-past byggtekniskt kompetent. Med vänliga hälsningar! Gunnar W Bergman Tekn.red BT_Media PS. Egentligen är passivhusen inte något annat än förtäckta luftvärmehus. Det är inte bra att blanda ihop upp-värmnings- och ventilationssystem även om de naturligtvis är beroende av va-randra. En annan sak är att man när det gäller klimatet i en byggnad alltför sällan mäter den riktade operativa tem-peraturen och inte heller den ekvivalen-ta temperaturen. Tyvärr finns det all-deles för få i Sverige som har någon kompetens att utföra detta men det skul-le föra alldeles för långt att gå in på här! DS

Anmäl

Trams

I vems intresse kritiserar Anna Joelsson passivhus. Den dominerande byggmetoden idag är med för dåligt isolerade väggar och en värmepump. Här utgör passivhusen ett överlägset alternativ. Trots detta består byggnationen idag av hus med gammal teknik. Fjärrvärme är bra! Men det kräver tillgång till fjärrvärmenätet. Problemet är att man missar att göra även dessa hus energisnål - eller varför inte med klimatskal av passivhusnitt. Då utnyttjar vi den fina fjärrvärmen ännu bättre! Varför slåss om vilken energisnål lösning som är bäst, när det egentligen inte händer någonting (om man ser till den absolut största volymen) med nybyggnationen och energibesparingar.

Anmäl

Inkompetens

Gunnar Bergman visar prov på en osedvanlig låg kunskap när han talar om att lågtemperaturuppvärmning försämrar ventilationen. VI BYGGER INTE HUS MED SJÄLVDRAG I DAGENS SVERIGE! Idag byggs hus med någon form av mekanisk ventilation - helst med FTX, dvs till- och frånluft med värmeväxling. Hus med sådan balanserad ventilation växlar helt luft varannan timma. Ett hus med sådan ventilation drabbas aldrig av fukt eller mögelproblem! Ren frånluftsventilation fungerar bra map att försörja fastigheten med tillräcklig luftväxling. Men det är en förödande ventilationsmetod map energianvändning.

Anmäl

Re Kärnkraft

Re signaturen "rob":s inlägg den 9 maj, så håller jag med om att kärnkraften inte har (åtminstone inte bör ha) någon framtid i Sverige. Passivhuskonceptet bygger i viss mån på att elprylar ska värma upp huset. Elprylar drar el både vid tillverkning och drift och för vidmakthålla eller öka dagens elbehov behövs v ä l d i g t många vindkraftverk. Men om valet står mellan att omvandla förnybara bränslen till el eller att använda dem till uppvärmning, måste nytta stå mot kostnad. Den första frågan vi bör ställa oss är vad vi behöver mest: Uppvärmda bostäder eller fler elprylar. De flesta skulle nog säga uppvärmning. Om elprylarna skall värma upp, får de inte vara för energisnåla. Att byta ut vanliga glödlampor till lågenergi-dito blir då ingen hit. Att låta elprylarna värma upp bostäderna blir också att gå över ån efter vatten. Att ha en (upp till?) halv meter tjock vägg med mineralull kanske inte heller kan sägas kräva låg energiförbrukning vid tillverkningen? Att bygga "passivhus" av plåt och stål känns som rena skämtet: En utredning gjord av bl a Mitthögskolan visar att de absolut mest miljövänliga husen när det gäller CO2-utsläpp är trähus (man har jämfört tillverkningen i alla led), eftersom trät binder en stor del av kolet för lång tid framöver. Ett plåttak släpper ut mest värme av alla tak och ett grästak minst. Därför kan en jordkällare hålla lagom temperatur även den varmaste sommardag och på vintern hålls också värmen. Jag håller helt med om att det behövs bättre och mer utförliga livscykelanalyser, när det gäller bostadsbyggande!

Anmäl

Sluta skälla på Anna

Kommentar till tidigare inlägg från Göran och andra påhoppare mot Anna. Du skriver "I vems intresse kritiserar Anna Joelsson passivhus"...vart hittar du att Anna säger/skriver att passivhusen är dåliga. Det är ju uppvärmningskällan och energiflödet hon har tittat på och då är el inte ett bra alternativ. Jag anser att hennes studie gör att vi kan få upp ögonen och inte luras av att bara för att det är ett energisnålt passivhus så kanske den totala energiåtgången inte är effektiv. Jag är absolut för att vi måste få fram fler livscykelanalyser och se till helheten. Det är ju den typen av kritisk granskande forskning vi behöver.

Anmäl

Anna gå ytterligare ett steg

Helt rätt måste man se på primärenergiförbrukningen men därtill är även koldioxidutsläppen kanske den viktigase parametern. Vilken produkt mer än EKOMER tar hänsyn till vilka material som väljs. Kretslpoppamterial i kombiniation med förnyelsebar energi ger enl, gjorda livcykelanalyser det optimala boendet.

Anmäl

Konsten att kunna ta till sig forskning

Som vanligt så bortförklarar mna fosknigs resultat och säger att det är trams. Lätt att göra om man inte har kunskap att kunna ta till sig ny kunskap. Om jag har trott på en sak och blivitt motbevisad med ny forskning inom området så blir jag tacksam för att lära mig det som är rätt och erkänna att jag haft fel. Så tragiskt med människor som inte kan ta till sig kunskap utan tror mer på den egna uppfattningen än på konkreta fakta ochj dessutom när rätt svar presenteras för dem så vifftar de bort forskningsreslutat och säger att det stämmer inte. Men jag förstår att det kan vara svårt att ta till sig kunskap då det är så få som lär sig något vettigt.

Anmäl

Energi & Miljö

NCC: Allt över 50 millar ska få grön offert

NCC ska alltid lämna ett grönt alternativ på alla anbud över 50 miljoner kronor. - Till årsskiftet ska det gälla för all vår verksamhet i Sverige. Vi tror att det är en bra affärsidé, säger Tomas Carlsson, vd på NCC Construction Sverige. Publicerad 17 mars 2010 1 kommentar

Stockholms miljöborgarråd Ulla Hamilton (M)

Stockholm satsar miljarder på miljömål

Ökad återvinning, mer förnyelsebart bränsle och satsningar på kollektivtrafiken. Det är några av satsningarna när Stockholm lägger ut tio miljarder på miljösatsningar de närmaste åren. Publicerad 10 mars 2010

Glöm brandfarlig lågenergilampa

Lågenergilampor är inte brandfarligare än glödlampor. Det är budskapet från Elsäkerhetsverket efter ett uppmärksammat inslag i TV:s Rapport. Publicerad 10 mars 2010 1 kommentar

Artikellista - Energi & Miljö

Byggbolag väntar tuffa krav från EU

Skärpta krav på lågenergihus. En förbrukning som ligger nära noll. EUs nya regler väntas bli tuffa. Publicerad 10 mars 2010

Artikellista - Energi & Miljö

Alla bygger på ett smartare miljötänk

Energisnåla hus handlar inte längre om enstaka försöksprojekt. Att bygga klimatsmart har blivit standard. -Nu är det kriterierna för passivhus som gäller, säger Göran Palmqvist, förvaltningschef på Gotlandshem. Publicerad 10 mars 2010

Plusenergihus i genomskärning.

Så går huset med plus

För ett år sedan stod det första passivhuset i Lerum klart. Nu tar det kommunala bostadsbolaget Förbo ett nytt steg och bygger ett hus som producerar mer energi än vad det förbrukar. Publicerad 10 mars 2010

Byggnads överklagar nedlagd utredning

Elva byggnadsarbetare utsattes för asbest vid ett hotellbygge i Örebro. Men åklagaren lade ner förundersökningen om brott. Nu överklagar Byggnadsarbetareförbundet beslutet. Publicerad 9 mars 2010

USA-blogg om grön energi

Det finns bloggar om kärlek, mode, bakning och tusen andra ämnen. Nu har det amerikanska energidepartementet startat en blogg om energieffektivisering och miljöteknik. Publicerad 8 mars 2010

Markbygdenprojektet som det kan komma att se ut med 1101 vindkraftverk i fjällvärlden utanför Piteå.

Regeringen hjälper vindparksjätten i Piteå

Miljödepartementet gav i dag klartecken till det gigantiska vindkraftsprojektet Markbygden i Piteå. Upp till 1101 vindkraftverk ska få byggas i fjällvärlden. Publicerad 5 mars 2010

Här är principen för Daewoos och Sargas flytande kolkraftverk. Allting kan byggas färdigt på varvet - pråmen, kraftverket och koldioxidtvätten - och bogseras till sjöss till beställaren.

Flytande kolkraftverk ny chans för Finspång

Den sydkoreanska varvsjätten Daewoo ska bygga koldioxidfria, flytande kolkraftverk med unik skandinavisk teknik från norsk-svenska Sargas i Oslo och Finspång. Publicerad 4 mars 2010

Virkad folie värmer hus

Teknik och material för att reglera värmen i växthus kan användas för att spara energi i vanliga hus. Med virkad aluminiumfolie vill gardintillverkaren Ludvig Svensson erövra en ny marknad. Publicerad 2 mars 2010

Fartyget MS Seahorse.

I dag börjar gasbygget utanför Gotland

I dag startade arbetet med den rysk-tyska gasledningen Nordstream utanför Gotland. Ett gigantisk stenfundament utanför Slite har börjat byggas och om två veckor ska sju gamla minor från andra världskriget sprängas bort. Publicerad 1 mars 2010

Han ska leda energieffektiviseringen

Bengt Wånggren ska leda arbetet med att göra svenska hus grönare. Han tror att passivhus snart blir standard när vi bygger nytt och att energinotan i äldre hus kan minskas med minst 20 procent. Publicerad 1 mars 2010 3 kommentarer

Artikellista - Energi & Miljö

Skenande kostnad
för rekordreaktorn

Sprickor, felkonstruktioner, förseningar och kritik från såväl miljöorganisationer som finska Strålsäkerhetscentralen. Finlands femte och största kärnkraftsreaktor Olkiluoto 3 är kontroversiell. Publicerad 24 februari 2010 1 kommentar

Svenska förbudetpå väg att tas bort

I Finland är flera nya reaktorer på gång. I Sverige råder byggförbud mot nya reaktorer. Men det kan snart vara hävt. Publicerad 24 februari 2010

Svenska förbudet
på väg att tas bort

I Finland är flera nya reaktorer på gång. I Sverige råder byggförbud mot nya reaktorer. Men det kan snart vara hävt. Publicerad 24 februari 2010

Artikellista - Energi & Miljö

Elpulser ska skydda mot träröta

El som skydd mot träröta, det kan vara ett nytt miljövänligt alternativ för bland annat träfasader. Publicerad 18 februari 2010

Statkrafts och SCA:s gemensamma vindkraftsprojekt heter Vindkraft Norr. Statkraft har ett motsvarande projekt tillsammans med Södra Skogsägarna.

Renägare stoppar bygge
av 460 vindkraftverk

För en månad sedan var alla tillstånd för SCA:s och Statkrafts sex stora vindkraftsparker i Jämtland och Västernorrland klara. Sedan kom överklagandena från fågelskådare, renägare och kommuner. Publicerad 18 februari 2010 3 kommentarer

Brittisk betong
absorberar koldioxid

Betong som tillverkas av en ny typ av cement behöver inte vara en fara för klimatet. Den kan bli en koldioxidfällla som absorberar kordioxid, hävdar det brittiska utvecklingsbolaget Novacem. Publicerad 3 februari 2010 7 kommentarer

Artikellista - Energi & Miljö

Kommuner ställer sällan miljökrav

Som upphandlare har kommunerna ett guldläge att ställa miljökrav. Men gör det sällan. Publicerad 1 februari 2010

Nu görs sista prövningen
om Citybanan och miljön

På torsdag eftermiddag blir det slutplädering i målet om hur mycket grundvatten som får läcka ut under byggandet och driften av Citybanan i Stockholm. Fastighetsägarna i och runt tunnelområdet i Stockholm oroar sig för häftiga ras, sättningar och andra skador. Publicerad 14 januari 2010

Artikellista - Energi & Miljö

Smarta fönster ska
minska energibehov

Smarta fönster kan spara stora mängder energi, men det gäller att de styrs på rätt sätt. Det konstaterar forskare vid Uppsala universitet. Publicerad 8 januari 2010 5 kommentarer

Artikellista - Energi & Miljö

Arbetslösa alpinister får
inspektera vindkraftverk

Den makalöst snabba utbyggnaden av vindkraftsparker runt om I världen har öppnat dörren för arbetslösa alpinister - så kallade dirtbag climbers. Publicerad 29 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Ett avtal saknas för
Östersjö-ledning

Tyskland gav idag sitt godkännande för att starta bygget av den 122 mil långa gasledningen i Östersjön. Nu saknas bara ett avtal för att bygget ska starta. Publicerad 29 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Hon blir Peabs
nya miljöchef

Peab får ny miljöchef. Kristina Gabrielii kommer inom kort att ansvara för miljöarbete och energieffektivisering inom koncernen. Publicerad 28 december 2009

David Widlund, brandexpert.

Gör brandingenjör David Widlunds brandsäkerhetsquiz

Svara med 1, X eller 2. Publicerad 28 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Varning för ljusen i mörkret

Se upp med levande ljus och amatörmässiga elinstallationer i jul och nyår. En gnista från en glappkontakt är 3 000 grader varm och kan leda till att hela huset brinner ned. Publicerad 28 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Prischock när kylan satte in

Polarkylan över Skandinavien har fått elpriset att dra iväg till nya rekordnoteringar. Nu är spotpriset uppe i 14,60 kronor per kilowattimme. Svenska Kraftnät stryper exporten samtidigt som man dragit igång flera reservkraftverk. Publicerad 17 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Storfajt om miljömärkning

Leed eller Breeam? De stora byggbolagen har valt olika vägar för att miljömärka sina projekt.
- Breeam är bäst, säger NCC Property Developments miljöchef.
- Leed är på frammarsch, säger hans motsvarighet på Skanska Sverige. Publicerad 16 december 2009

Artikellista - Energi & Miljö

Energisnåla hus
på klimatmötet

På klimatmötet i Köpenhamn handlar inte allt om nya rena energikällor. I Europa står byggnader för 40 procent av energiförbrukningen. För att uppmärksamma det byggdes möteslokalerna vid Bella Center om. Koldioxidutsläppen minskades med 20 procent. Publicerad 15 december 2009

Starflyer

Gunga bland stjärnorna

Grönans senaste karusell ska bräcka Tivoli-konkurrent. Se hela Starflyer.

Glödlampor

Lamplarm överdrivet

Elsäkerhetsverket sågar tv-inslag om lågenergilampor. 1

Bemannare får VG

Bemannare får VG

Arbetsmiljöverket överraskade efter granskning.

Man som tittar genom fönster.

De fakturerar staten

Sajt avslöjar vem som jobbar åt vem.

Vi söker Superkollegan

Vi söker Superkollegan

Nu är det dags för dig att hylla en kollega. Nominera här!

Vita huset loggar in

Vita huset loggar in

Amerikanska energidepartementet hakar på trend.

Alex Schulman.

Karriär "Ingenjörer är
rätt tråkiga"

Kändisarna berättar vad ingenjörer gör - egentligen. 2

Slipp slamret

Slipp slamret

Luren som läser läppar perfekt i bullriga (och trista) miljöer.

Läsarkommentaren Att inte erkänna att branschen har problem är löjligt

Läs veckans läsarkommentar. 1

Lotta Brändström

Mäktigast i branschen

Trafikverkets Lotta Brändström vill ha nyttigare entreprenörer.

Peab bygger Kuggen

Rund, röd byggnad ska locka folk att mötas.

Arne Jacobsson

Han färgade ungas val

Roomservice, kändis-bodar och fler brudar. Målaremästarnas Arne Jacobsson fick fler att bli målare.

Michael Johansson, utvecklingsansvarig på gardintillverkaren Ludvig Svensson.

Virkad folie värmer

Så funkar Michael Johanssons specialdesignade gardiner.

Följ oss på Facebook

Följ oss på Facebook

Du är inbjuden till vår sida för senaste nytt - och för att bli delaktig i arbetet på tidningen.

Snyggaste skrapan 
finns i Chicago

Snyggaste skrapan
finns i Chicago

Här är den klara vinnaren.

Spacklet som rensar 
luften på bygget

Spacklet som rensar
luften på bygget

Reducerar byggdammet
med 90 procent.

Huspriserna stiger i USA

Huspriserna stiger i USA

Ökning för sjunde
månaden i rad.

Michael Jacksons 
lyxvilla till salu

Michael Jacksons
lyxvilla till salu

King of Pops hacienda i Las Vegas är överdådig. Och utropspriset är…

El skyddar mot träröta

El skyddar mot träröta

Norska forskare söker patent på miljövänlig innovation.

Manhattan - på källargolvet

Manhattan -
på källargolvet

19-åring bygger kopia av New Yorks mest kända vy.

Här är klippet som 
hånar byggjobbarna

Här är klippet som
hånar byggjobbarna

Centerpartisten: "Det var inte helt genomtänkt." 15

Tycker du att Slussen är vacker som den är?

Se resultatet
  • Ja, rör ej. 39%
  • Nej, bort med åbäket. 61%
Rösta
Handskar på 
hos Skanska

Handskar på
hos Skanska

Obligatoriskt med skyddsglasögon och handskar ute på arbetsplatserna.

Cementmängden kan 
minskas en tredjedel

Cementmängden kan minskas en tredjedel

Forskning avslöjar cementens gåta.

Nya Årsta - så blir det

Här är det bearbetade vinnarbidraget.

Hotell jättejobb för NCC

Hotell jättejobb för NCC

Byggs direkt vid Arlandas flygledartorn. 1

Huset är mindre än två meter brett.

Smalhus för fet plånbok

Huset är 167 centimeter
brett. Så mycket kostade det. 2

Högt miljöbetyg till 
höghus i Göteborg

Högt miljöbetyg till
höghus i Göteborg

NCC:s projekt sparar energi med tekniska lösningar.

Han gjuter liv 
i grå betong

Han gjuter liv
i grå betong

"Det är fascinerande att en stor del av samhället är uppbyggt av det."

Clooney flyttar in i 
Sveriges vackraste villa

Clooney flyttar in i
Sveriges vackraste villa

Spelar in nya filmen i stuga, men bor själv i lyxvilla.

Fredrik Karlsson

Blogg Fredrik Karlsson Stort intresse för energi

Twittrat från Byggvärlden

  • Fredrik Karlsson: jobbar ikapp eftre hellyckat BV-seminarium om energi.
  • Fredrik Karlsson: laddar för Byggvärlden-seminarium om energieffektivisering och förnyelsebara energikällor. Stora frågor.
  • Fredrik Karlsson: är fortfarande chockad över att Andreas Carlgren i går gav kastade sig över byggfrågorna som legat orörda på hans skrivbord i 3,5 år.
Använd er makt!

Använd er makt!

Låt snuskhumrarna få smaka på sin egen medicin.

Dubbelt trubbel

Dubbelt trubbel

Det ena problemet: alla som inte håller vad de lovar.