- Vi får inte den ro att tänka som vi behöver, säger forskaren Arvid Carlsson om den konstanta uppkopplingen som blir en del av allt fler svenskars vardag.
Nobelpristagare varnar för internetsjukan
Av: Lars Anders Karlberg
Publicerad 8 juni 2010 15:08
- Att hela tiden hålla koll på sina mejl, sms, bloggar och Facebook-uppdateringar kan göra hjärnan överstimulerad. Det är som att få en spruta dopamin rakt in i hjärnan, säger Nobelpristagaren Arvid Carlsson. Han fick Nobelpriset i fysiologi/medicin år 2000 för sin upptäckt av signalsubstansen dopamin i det centrala nervsystemet.
Verktyg
Dopamin påverkar både rent fysiska muskelrörelser, vakenhet och känslor som glädje, entusiasm och kreativitet.
Nu börjar vetenskapen se likheter mellan dopaminets effekter på hjärnan och den stimulans som den nya internetvärlden skapar.
- Internetvärlden är ett helt nytt fält där dopamin kommer in i bilden, säger Nobelpristagaren Arvid Carlsson.
Hans forskning visar att dopaminer kan framkalla manier hos patienter som får dopamin mot Parkinsons sjukdom.
- Det finns ett samband mellan dopamin och mani. Det är till exempel en väldigt vag gräns till ren mani för ungdomar som håller sig vakna nätterna igenom för spela dataspel, säger Arvid Carlsson.
Risken är att hjärnan blir distraherad av all den stimulans som vi utsätts för i det nya kommunikativa samhället.
Läs resten av artikeln på tidningen Affärsvärldens nätupplaga
TESTA DIG: Åtta varningstecken för teknisk överbelastning på Affärsvärldens nätupplaga
Karriär
Senaste nytt
RSS/mobilt
Taggar
Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
På nya jobb
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direktSenaste nytt från Affärsvärlden
Mest
Läst
- Sno chefens klädstil
- Skolbygge sätts i blockad
- Byggnadsarbetare omkom
- En bra chef förändrar sig själv
- Peab köper flygplats






























Kommentarer
Skriv ny kommentar