Ny muthärva skakar branschen

Kriminalvårdens före detta fastighetschef misstänks ha tagit mutor i miljonklassen. Enligt åklagaren har brotten skett i samband med projektering och byggen av fängelser i Haparanda, Östersund och Saltvik (Härnösand).

Redan 2006 anmärkte Riksrevisionen på förhållanden kring upphandling av en tillbyggnad vid anstalten Saltvik. Nu uppger överåklagare Gunnar Stetler att misstankar om mutbrott finns kring planering av fängelsebyggen även i Haparanda och Östersund.

Två företagare är misstänkta för bestickning. De har varit leverantörer till kriminalvården och haft kontakter med den misstänkte fastighetschefen, som nyligen pensionerats.

Gunnar Stetler driver utredningen vidare.

-Vi kommer nu att genomföra förhör med ett antal personer inom Kriminalvården, från generaldirktörs nivå ner och nedåt, säger Gunnar Stetler till Dagens Nyheter.

Muthärvan är den största som överåklagaren känner till inom statlig förvaltning. Han misstänker att mannen tagit mutor för belopp med ”sex nollor” – minst en miljon kronor.

TAGGAR

Visa alla?
Vad är en tagg?

Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.




Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden