- 35 procent av lärare och elever på byggprogrammet tycker det är okej med svartjobb, enligt Bo Antoni, vd Svensk Byggindustri.
Nu ska svartjobben svartmålas
Av: Fredrik Karlsson
Publicerad 6 juli 2010 10:27
En av tre tycker att det är okej att köpa svarta byggtjänster, enligt en ny undersökning. Därför startas nu ett treårigt projekt för att förändra attityder.
Läs mer
Verktyg
Det var när byggbranschen parter – Byggbranschen i samverkan – arrangerade svartjobbsseminarium i Almedalen som resultatet av undersökningen presenterades.
Och mest nedslående, enligt Bo Antoni, vd för Sveriges Byggindustrier:
- 35 procent av lärare och elever på byggprogrammet tycker det är okej med svartjobb, sa Bo Antoni.
Sveriges Byggindustrier och Byggnads projektleder det treåriga projektet för att ändra attityder. Folk ska inse att svartjobb är kriminellt och förstör för de seriösa.
- Alla skolor ska få besök, lovar Bo Antoni, som dock under samma seminarium fick ett nedslående besked från Mats Sjöstrand, Skatteverkets tidigare generaldirektör. Han utreder om Skatteverket ska kunna ändra skattedeklarationen, så att den görs individuellt och månadsvis.
Men det lär dröja – en otålig bransch kan få vänta upp emot fyra år.
- Jag vill lämna ifrån mig någonting som är bra och kan genomföras, sa Mats Sjöstrand.
Näringsliv
Senaste nytt
RSS/mobilt
Taggar
Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
På nya jobb
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt





























Kommentarer
Skriv ny kommentar