Färre kvinnor hos börsjättarna

Börsbolagens styrelserum fortsätter vara mansdominerade. Och i år kommer många storbolag att minska andelen kvinnor.

Related Articles

Verktyg

Dela |

I totalt 21 bolag på Stockholmsbörsens storbolagslista minskar andelen kvinnor från 22,2 till 21,7 procent, visar en genomgång av TT. Riskbolaget Ratos är den enda börsjätten bland de granskade som föreslår en kvinna för nyval.

I Skanskakoncernen har den enda kvinnliga styrelsemedlemmen Jane Garvey avböjt omval.

Förra året minskade andelen kvinnor i börsbolagens styrelser. Den negativa trenden synes nu fortsätta, åtminstone bland de största börsbolagen.

Näringsminister Maud Olofsson planerar nu att kräva in uppgifter från bolagens valberedningar om varför könsfördelningen i styrelserna ser ut som den gör, rapporterar TT.

TAGGAR

Visa alla?
Vad är en tagg?

Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.




Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden