Konflikten kostar 30 miljoner om dagen

I går genomförde Plåtslageriernas riksförbund (PLR) en lockout och i dag svarar Byggnads med spegelvarsel. Samtidigt fortsätter förhandlingarna. Kostnaden för strejken uppgår nu till 30 miljoner kronor om dagen.

PLR:s lockout berör 83 företag och 900 medarbetare. 


- För att skapa konkurrensneutralitet för våra medlemsföretag som har drabbats av Byggnads strejk tvingas vi genomföra en lockout. Konflikten skulle annars slå oproportionerligt mot några företag, säger Henrik Boman, chefsjurist, PLR i ett pressmeddelande.

Sedan den 25 april strejkar Byggnads medlemmar på medlemsföretag inom Plåtslageriernas riksförbund och VVS företagen. Med gårdagens lockout och spegelvarslet som träder i kraft i dag berörs 4 800 medarbetare enligt PLR. 

Arbetsgivarsidan anklagar Byggnads för att ha alltför ultimata krav. Fackförbundet å andra sidan tycker att arbetsgivarna fokuserar på fel saker och glömmer bort att förhandla. De syftar då på att arbetsgivarna har stämt fackförbundet i Arbetsdomstolen och att de köpt annonser i flera dagstidningar för att skapa debatt om strejken.

I går hade Byggnads och medlarna möte och i dag är det dags för en ny träff där även arbetsgivarna medverkar.

Enligt PLR kostar konflikten nu runt 30 miljoner kronor per dag för branschen och samhället. 





Chefredaktör Susanne Bengtsson | Webbredaktör Catharina Olsson-Lindh | Ansvarig utgivare Mikael Sagström  
Nordic Construction Media AB, ett företag i Docu Group. Täby. Tel: +46(0)8 630 24 00

Bevaka Nyheter: Prenumerera på tidningen | Nyhetsbrev | RSS
Kontakta oss: Redaktionen | Annonsera | Så används cookies på Byggvärlden