Konflikten kostar 30 miljoner om dagen
Taggar
PLR:s lockout berör 83 företag och 900 medarbetare.
- För att skapa konkurrensneutralitet för våra medlemsföretag som har drabbats av Byggnads strejk tvingas vi genomföra en lockout. Konflikten skulle annars slå oproportionerligt mot några företag, säger Henrik Boman, chefsjurist, PLR i ett pressmeddelande.
Sedan den 25 april strejkar Byggnads medlemmar på medlemsföretag inom Plåtslageriernas riksförbund och VVS företagen. Med gårdagens lockout och spegelvarslet som träder i kraft i dag berörs 4 800 medarbetare enligt PLR.
Arbetsgivarsidan anklagar Byggnads för att ha alltför ultimata krav. Fackförbundet å andra sidan tycker att arbetsgivarna fokuserar på fel saker och glömmer bort att förhandla. De syftar då på att arbetsgivarna har stämt fackförbundet i Arbetsdomstolen och att de köpt annonser i flera dagstidningar för att skapa debatt om strejken.
I går hade Byggnads och medlarna möte och i dag är det dags för en ny träff där även arbetsgivarna medverkar.
Enligt PLR kostar konflikten nu runt 30 miljoner kronor per dag för branschen och samhället.
