Glädjepiller och beska droppar
På torsdag dimper Byggvärlden nr 3 ner i brevlådorna. Vi bjuder på mycket matnyttigt till morgonkaffet.
Exempelvis presenterar vi alla finalister i Årets Byggchef 2012. I år har juryn valt ut två kvinnor och fyra män, från Malmö i söder till Åre i norr. Alla är de förebilder på sitt sätt.
Vi skriver om bostadsbristen – ur två synvinklar. Studenternas och seniorernas. Trafikverket delar med sig av sitt recept på varför det går så bra för deras stora infrastrukturprojekt, som alla håller både tidplan och budget. Sedan berättar Jan Johansson, Peabs vd och koncernchef, vilka byggnader han tycker ar snyggast i Sverige respektive världen.
När det gäller vår analys av byggkonjunkturen har vi valt att backa ett steg i byggprocessen och istället tittat på projekteringar. Det är med andra ord premiär för vårt projekteringsindex, där siffrorna ser betydligt positivare ut än för byggstartsindex.
På statistiksidan kan vi också presentera en annan, något mindre munter, nyhet. Genom vårt samarbete med Soliditet kommer vi löpande att informera om konkurser i byggbranschen.
Något annat som inte är särskilt muntert är alla muthärvor som drabbat byggbranschen. Men det är oerhört viktigt att de avslöjas och att det skrivs om dem. Det är genom öppenhet och offentliggörande vi kan bidra till att förhindra liknande brott i framtiden. En fällande dom skulle också bli en viktig markering mot korruption i branschen. På webben och i printupplagan kan ni läsa om den pågående rättegången gällande mutmisstankarna kring nationalarenan i Solna, samt om friande domar i muthärvan i Göteborg och om den misstänkta muthärvan inom Kriminalvården. Dessutom har Konkurrensverket genomfört en razzia i Östersund.
God läsning!
Chefredaktör Byggvärlden
SENASTE NYTT
MEST LÄST
TAGGAR
Visa alla?Vad är en tagg?
Byggvärlden sätter taggar på allt innehåll.
Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.
