EU-pengar till bygget av Norrköpings centralstation

Totalt tilldelas projekt med svenskt deltagande närmare 250 miljoner kronor.
Norrköpings centralstation
Visionsbild på Centralstationen sett från Södra parken. Bild: Wingårdh Arkitektkontor

Åtta infrastrukturprojekt med svenskt deltagande får pengar från Fonden för ett sammanlänkat Europa (CEF). Totalt tilldelas projekten närmare 250 miljoner kronor. Bland vinnarna finns Norrköpings centralstation. 

I januari i år gav regeringen klartecken för 20 svenska transport- och infrastrukturprojekt att söka medel från EU-fonden. Nu är det klart att åtta av dessa tilldelas pengar. 

– Efter att EU-kommissionen utvärderat projektansökningar och medlemsstaterna röstat kan vi konstatera dels att åtta projekt med svenska deltagare får medfinansiering, dels att Sverige fortsätter att bidra till att det transeuropeiska transportnätet färdigställs, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Medel från Fonden för ett sammanlänkat Europa (CEF) går till utbyggnaden av det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) inom hela EU för att bidra till att bygga ett hållbart och trafikslagsövergripande europeiskt transportsystem.

De åtta infrastrukturprojekten som beviljas medfinansiering avser bland annat utveckling av digital infrastruktur, trafikinformations- och navigationstjänster inom luftfarten, kapacitets- och trafikstyrning inom järnvägssektorn samt stöd till uppgradering av isbrytare och nybyggnation av centralstationen i Norrköping.

Följande infrastrukturprojekt beviljas medfinansiering från Fonden för ett sammanlänkat Europa (CEF):

  • TISGRADE – Traffic management Information Services upGRADe Europe
  • VERKKO – European network for safer, greener, and digital traffic management, intermodal freight, and cross-border mobility improvements along the TEN-T corridors
  • New Central Station in Norrköping – LEVEL UP
  • DCM IMP 25-29 – Digital Capacity Management Implementation 2025-2029
  • PioDAC – Pioneer DAC Trains
  • NELSON – Development of Navigational Efficiency and Safety with Digital Solutions for Future Fairways
  • WINMOS IV – Safeguarding Winter Navigation in the European Maritime Space
  • CLEAN ATM 3

Om fonden för ett sammanlänkat Europa (CEF)

Fonden för ett sammanlänkat Europa (Connecting Europe Facility – CEF Transport) ska bidra till att utveckla och färdigställa det transeuropeiska transportnätet (TEN-T), förbättra EU:s konkurrenskraft samt EU:s ekonomiska, sociala och territoriella sammanhållning. Fonden syftar till att utveckla och harmonisera EU:s infrastruktur inom det transeuropeiska transportnätet.

Läs också