Bostadsbyggandet vänder uppåt

Bostadsbyggandet vänder uppåt
Bostadsbyggandet vänder uppåt. Det visar Boverkets byggprognos från december 2025. Foto: Byggvärlden

Boverkets nya byggprognos visar att bostadsbyggandet vänder uppåt. Förklaringen är mer pengar i plånboken för hushållen och stabilare marknadsförutsättningar.

–  Efter flera års turbulens på bostadsmarknaden är det välkommet med stabilare förutsättningar. Visar det sig att marknaden mäktar med runt 35 000 bostäder årligen innebär det dock att vi ändå behöver fortsätta arbeta för en bostadsmarknad som är tillgänglig för alla säger Anders Sjelvgren, generaldirektör på Boverket.

Boverkets bedömning är att det påbörjas cirka 32 000 bostäder i år, varav 30 000 genom nybyggnad och 2 000 genom ombyggnader. Det är en ökning jämfört med året före. Prognosen för de kommande två åren är att byggandet vänder uppåt ytterligare. För år 2026 påbörjas 35 000 bostäder och 37 000 under 2027.

Boverkets prognos för antalet färdigställda bostäder pekar också mot en vändning uppåt, även om den först kommer under 2027. Under 2025 och 2026 förväntar vi oss att cirka 30 000 bostäder färdigställs årligen och 33 000 bostäder under 2027.

Antal påbörjade och färdigställda bostäder 2010 – 2024 samt Boverkets prognos (p) 2025 – 2027. Källa: Boverket

Ett (svagt) ljus i tunneln

– Bostadsbyggandet under andra halvan av 2025 har varit starkare än vad vi trodde i vår prognos från i somras. Det medför att vi ser en ljusning i tunneln för bostadsbyggandet, men det är snarare en ficklampa än en strålkastare, säger Oskar Gramstad, nationalekonom på Boverket.

Boverkets förklaring till vändningen är:

  • Bättre läge för hushållen: Lägre ränteutgifter och en köpkraft som återhämtar sig leder till mer optimistiska hushåll som har bättre möjligheter att efterfråga en ny bostad.
  • Stabilare marknadsförutsättningar: Trots en orolig omvärld är Boverkets bedömning är att marknadsförutsättningarna blivit mer stabila. Det här är positivt för både bostadsköpare och bostadsutvecklare.
  • Mer attraktivt med nyproduktion: Det finns tecken på att det stora utbudet av bostäder på andrahandsmarknaden börja minska. Fortsätter den utvecklingen under 2026 så blir det ännu mer attraktivt att bygga nya bostäder.

Boverkets byggprognos. Källa: Boverket

Läs också