Byggpartner har tilldelats projektet nya Karlsängskolan i Nora, för 500 elever.
Byggstart är satt till andra kvartalet 2026 och projektet är upphandlat till fast pris och ordersumman är cirka 285 miljoner kronor.
Nora kommuns enda högstadieskola, Karlsängskolan från 1968, ska ersättas med en nybyggd skola. Den nya skolan planeras rymma upp till 500 elever, inklusive anpassad grundskola, fritidsgård och moderna utemiljöer till en kostnad om cirka 285 miljoner kronor.
Byggpartner och Nora Fastigheter har nu skrivit kontrakt om att inleda byggandet av skolan.
– Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet att genomföra detta betydelsefulla projekt i Nora. Att bygga en ny skola är en stor investering för en liten kommun och vi ser fram emot att bidra med vår kompetens och vårt engagemang för att projektet ska bli riktigt bra, säger Johan Karlsson, vd för ByggPartner.
Planerad byggstart är satt till andra kvartalet 2026 och målet är att den nya skolbyggnaden och delar av utemiljön ska stå klara till höstterminen 2028.