De största aktörerna i Norge

 
De största aktörerna i NorgeOslos moderna skyline Barcode får illustrera byggbranschens topplista i vårt västra grannland. Foto: Getty Images  Vill du få koll på byggbranschen i vårt västra grannland? I en rapport från norska Byggfakta listas de största aktörerna.

Rapporten visar Norges största aktörer, såväl entreprenörer som aarkitekter och konsulter. Urvalet gäller pågående eller framtida projekt. Totalt omfattar den fullständiga rapporten 31 756 projekt.
- Den mest uppenbara trenden i Norge är att värdet på byggprojekt ökar. I norska Byggfaktas databas finns cirka 20 000 projekt som ska byggas eller som pågår och så har det varit i några år, säger Pål Engeseth, produkt- och utvecklingsansvarig på Byggfakta Norge.


                                   
NanmVärde miljoner kronorAntalAndel %
Arkitekter   
Multiconsult ASA, Oslo144708,221224,7
LINK Arikitektur AS, Oslo98355,54603,2
A-Lab, Oslo90005992,9
Arcasa Arkitekter AS, OSLO82850,021132,7
Norconsult AS, Sandvika81122,441392,6
Ramböll Norge AS, Oslo78432,951032,5
Statens Vegvesen Region Vest Hovedkotor vest, Leikanger74196,13732,4
AS Civitas, Oslo73218,38742,4
Opus Bergen AS, Bergen70320,98952,3
Nordic Office Of Architecture AS, Oslo65878,3842,3
    
Konsulter   
Norconsult AS, Sandvika174946,742048,6
Statens Vegvesen Region Vest Hovedkotor vest, Leikanger100340,94425
COWI AS. Oslo91995,791834,5
Dr Ing A Aas-Jakobsen AS, Oslo71704,85463,5
Multiconsult ASA, Oslo69302,021463,4
Asplan Viak AS, Sandvika67017,36863,3
Ramböll Norge AS, Oslo64933,061373,2
Bane NOR Utbygging, Hamar53697,3982,7
Ramböll Norge AS, Bergen51060,51212,5
Multiconsult ASA, Nesttun44662,99332,2
    
Entreprenörer   
Veidekke Entreprenör AS, Oslo28038,32554,5
Entreprenörservice AS, Oslo19105,08253
Skanska Norge AS, Oslo17914,91262,9
Kruse Smith Stavanger AS16869,48252,7
Siemens AS Mobility Rail Automation, Oslo15996,23382,6
HENT AS, Lysaker15502,83232,5
Implenia Norge AS, Oslo14211,51222,3
AF Decom AS, Oslo13059,01182,1
Acconia Construccion S. A, Valencia12536,5732
Hent AS, Heimdal11754,56211,9

Källa:  De 100 största, rapport från Byggfakta Norge:

      

Lediga jobb

Visa alla lediga jobb
 
 

 

Relaterade artiklar

Prenumerera

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Anmäl dig här!