Det blir Instalcobolaget Elovent som får utföra elinstallationerna i det nya häktet i Kalmar som Skanska ska bygga. Ordervärdet uppgår till 60 miljoner kronor.
I höstas blev det klart att Skanska tilldelas uppdraget att bygga det nya häktet i Kalmar. Kontraktet är värt 620 miljoner kronor.
Elinstallationerna kommer att utföras av Elovent i samarbete med underentreprenörerna Vallcom och Sydsvenska elanläggningar, som båda är Instalcobolag.
– Vi har ett långt och framgångsrikt samarbete med Skanska sedan tidigare och vi är stolta över uppdraget att vara med och bygga ett bättre och tryggare samhälle. Det är ett installationstätt projekt med många komplicerade system och vi ser fram emot ett bra samarbete med Skanska och Kriminalvården, säger David Alm, vd i Elovent.
Byggnaden ska uppföras med sju våningar och med en bruttoyta på cirka 12 000 kvadratmeter. Projektet har redan inletts och Instalco ska vara klara med leveranserna under tredje kvartalet 2027. Skanska bygger åt Skandrenting som i sin tur bygger på uppdrag åt Kriminalvården.