Videberg Kraft har valt Rolls-Royce SMR som partner för att leverera tre modulära reaktorer till projektet på Väröhalvön. Projektet innebär att det nu, för första gången på mer än 40 år, kommer att byggas ny kärnkraft i Sverige.
– Efter en rigorös urvalsprocess som inleddes 2022 och som omfattade både storskaliga reaktorer och små modulära reaktorer, är vi mycket stolta över att ha valts av Videberg Kraft som partner för ny kärnkraft i Sverige. Det är en viktig milstolpe för Rolls-Royce SMR och en bekräftelse på styrkan i vår strategi att leverera en standardiserad flotta av små modulära reaktorer, säger Chris Cholerton, vd för Rolls-Royce SMR.
Videbergprojektet innebär att det nu, för första gången på mer än 40 år, kommer att byggas ny kärnkraft i Sverige. När reaktorerna tas i drift kommer de att stärka det svenska energisystemet genom att under minst 60 år tillföra 1 500 MWe fossilfri effekt och motsvarande 6 procent av Sveriges nuvarande årliga elförbrukning.
– Vi uppskattar det nära och professionella samarbetet med Videberg Krafts team under processen, och det förtroende som nu visas oss. Samtidigt är vi fullt medvetna om att detta är början på en långsiktig relation och ansvarstagande. Vårt fokus är att tillsammans med våra partners leverera ett projekt som bygger förtroende för ny kärnkraft i Sverige och i Europa, säger Chris Cholerton.
Rolls-Royce SMR bygger på beprövad kärnteknik i en standardiserad och modulär anläggningsdesign. Genom en hög grad av fabrikstillverkning och upprepning mellan enheter syftar modellen till att skapa större förutsägbarhet i kostnad, tidplan och genomförande jämfört med traditionella kärnkraftsprojekt. Rolls-Royce SMR befinner sig i slutfasen av den brittiska regulatoriska processen, och den första enheten i Sverige förväntas kunna tas i drift under mitten av 2030-talet.
Videbergprojektet, som ägs av Vattenfall, kommer att bidra till ett starkare svenskt energisystem där kärnkraft, vattenkraft, vindkraft, solenergi och kraftvärme tillsammans skapar förutsättningar för att kunna leverera kostnadseffektiv fossilfri el.
I april undertecknade Rolls-Royce SMR ett kontrakt med Great British Energy – Nuclear för att påbörja platsanpassad design och genomförande av Storbritanniens första SMR:er, initialt bestående av tre enheter vid Wylfa i norra Wales. Ett så kallat Early Works-kontrakt med ČEZ har också ingåtts för att driva fram licensiering, tillståndsprocesser och platsanpassad design för etablering vid Temelín-anläggningen i Tjeckien.