Storsatsning på ny simhall

Storsatsning på ny simhall
Bygget av Landskorna nya simhall i full gång. Foto: Landskrona kommun

Grundläggningen av Landskronas nya simhall har påbörjades. Den kommer få en 50-metersbassäng med läktare och en 25-meters undervisningsbassäng.
– Det här är en stor och viktig satsning för Landskrona, säger Torkild Strandberg (L), kommunstyrelsens ordförande.

Den nya simhallen ersätter Läktarbadet och Karlslundsbadet och planen är att den ska öppna för allmänheten under hösten 2028.

Vi bygger inte bara en simhall, utan en plats för hälsa och gemenskap. Den nya anläggningen kommer att ge både föreningar och Landskronabor betydligt bättre möjligheter till simning, säger Torkild Strandberg (L), kommunstyrelsens ordförande i Landskrona stad.

Simhallen kommer bland annat att innehålla en 50-metersbassäng som kan delas av och då få totalt 16 simbanor. Vid 50 meters-bassängen blir det också läktare med plats för en publik på upp till totalt 900 personer. Det byggs också en 25-meters undervisningsbassäng med höj- och sänkbara bottnar. Den flexibla utformningen gör det möjligt att anpassa verksamheten för olika målgrupper – från elitidrott till simskola.

– Vi har haft ett tydligt fokus på funktion, tillgänglighet och upplevelse i hela projektet. Med en undervisningsbassäng med höj- och sänkbara botten skapar vi en simhall som välkomnar alla, oavsett förutsättningar, säger Mats Hallberg, projektägare för Karlslundsprojektet.

Det kommer även finnas möjlighet för lek och att träna vattenvana i ett badlekland för mindre barn. De lite äldre simkunniga barnen kommer att kunna utmana sig på en vattenhinderbana.

Det är Skanska som har fått i uppdrag av Landskrona stad att uppföra den nya simhallen.

FAKTA: Landskronas nya simhall

50-metersbassäng med läktare. Bassängen kan delas av till två bassänger och får då 16 simbanor. Djupet varierar från 120–180 centimeter. Temperaturen kommer bli 27–28 grader.

25 metersundervisningsbassäng med två höj- och sänkbara bottnar. Bassängen kan delas av till två bassänger. Den får då tio simbanor. Maximalt djup på 200 centimeter. Lyftplan för rörelsehindrade. Temperaturen kommer bli 30–34 grader.

200 stående och 400 sittande på fasta läktare. 300 personer på mobila läktare som kan byggas intill 50 meters-bassängen.

Läs också