Sviktande siffror för byggbranschen

Ny rapport från Konjunkturinstitutet.
Konjunkturinstitutet
Svag nergång i ny rapport. Bild: Anna Sjöström

Framtidstron minskade i byggbranschen de senaste månaderna, enligt konjunkturbarometern från Konjunkturinstitutet. Men på längre sikt hoppas företagen på en ljusning.

Hushållen ser allt ljusare på sin ekonomi, enligt konjunkturbarometern från Konjunkturinstitutet. I juli steg Barometerindikatorn mycket kraftigt. Det var den näst största uppgången på en månad sedan seriens start 1996.

Trots den positiva utvecklingen bland hushållen minskade indikatorerna för byggverksamhet något. Det rör sig dock om en mindre nergång. Konfidensindikatorn för Byggverksamheten låg i maj på 100,4, i juni sjönk den till 98,6 och i juli till 97,7. En minskning med totalt 0,9. Medelvärdet för indikatorn är 100 och standardavvikelse 10.

Även om byggandet uppges ha minskat de senaste tre månaderna, förväntar sig företagen en ökning på inom tre månader. Företagen tror även att utsikterna på byggmarknaden på ett års sikt kommer att förbättras.

Frågor till företagen inom bygg- och anläggningsverksamhet har ställts månadsvis sedan februari 1996.

Läs också