Lennart Andersson, avdelningschef på Boverket, blir landets nya riksarkitekt.
– Det här blir ett spännande och angeläget uppdrag att hålla samman i vår organisation, säger han.
Lennart Andersson har i dag det övergripande ansvaret för frågor om byggd miljö, fysisk planering, byggande och boende på Boverket. Rollen som riksarkitekt blir, enligt myndigheten, en naturlig del i uppdraget.
Lennart Andersson är i grunden landskapsarkitekt och har bland annat arbetat som chefsarkitekt på Vägverket och regional direktör på Trafikverket.
Regeringsuppdrag
Boverket arbetar bland annat med regeringsuppdrag om planering av trädgårdsstäder för främjandet av bostadsnära natur och om gestaltning av lokaler och anläggningar för idrott. Klimatanpassning och samhällets robusthet blir viktiga frågor att ta om hand för den nya riksarkitekten.
– Rollen som riksarkitekt är inget enmansarbete. Vi är ett team på Boverket som driver frågorna och vi arbetar tillsammans med andra myndigheter. Ett exempel är de återkommande dialogmötena om stadsutveckling, arkitektur och gestaltning med länsstyrelser och kommuner, säger Lennart Andersson.
Efterträder Bjarnegård
Riksarkitekten har funnits på Boverket sedan år 2018 för att bidra till den nationella politiken för arkitektur och gestaltad livsmiljö som antogs av riksdagen samma år. Det är generaldirektören som beslutar vem som ska ha rollen som riksarkitekt.
Läs här en längre artikel om landets första riksarkitekt Helena Bjarnegård, som förra året meddelade att hon lämnar tjänsten för en ny roll som förvaltningschef för stadsbyggnadskontoret i Varberg.