Nyligen genomförde Skanska en stor gjutning under vatten i samband med arbetet med Saltsjöbanans tunnel.
– Vi hade flyt med leveranserna och allt fungerade väl på arbetsplatsen, säger Jan Udén, projektchef på Skanska.
Under 26 intensiva timmar pågick gjutningen i tråget för Saltsjöbanans tunnel vid Slussenbygget. Momentet involverade 30-40 personer. Gjutningen genomfördes på en stor yta som är fylld med vatten likt en enorm vattenbassäng. Detta moment säkerställer att grundvatten inte tränger upp ur spontgropen och är avgörande för att kunna arbeta i torrhet. När betongen härdat kan vattnet pumpas bort, och därefter kunde man påbörja de större betongarbetena för Saltsjöbanans tunnel.
I Slussen-projektet har Skanska använt dykarlag frekvent i olika omfattningar under tio års tid – både i Saltsjön, Mälaren och under grundvatten.

Svåra siktförhållanden
Vilka är utmaningarna med att gjuta under vatten?
– En utmaning är att det är svåra siktförhållanden för att se gjutningen. Dykarna behöver säkerställa bottenförhållanden innan gjutningen kan påbörjas. Därefter genomförs kontinuerliga kontroller för att säkerställa att gjutningen är heltäckande. Att gjuta under vatten ställer också högre krav på betongen, säger Jan Udén.
Gjutningen tog 26 timmar och utfördes under grundvattennivå på cirka tre meters djup. Det gick åt cirka 1 350 kubikmeter betong, vilket motsvarar 3 240 ton, som tillverkades i Skanskas betongfabrik i Slagsta. För att leverera denna mängd betong krävdes 225 betongtransporter. Maskinerna som användes, inklusive betongpumparna, och de flesta transporterna drevs fossilfritt med HVO100.
”Tack vare teamwork”
– Det välfungerande samarbetet på arbetsplatsen och med övriga inblandade block, var en viktig framgångsfaktor i detta arbete, samt att betongen levererades i tid och med hög kvalitet. Vi hade flyt med leveranserna och allt fungerade väl på arbetsplatsen, tack vare teamwork och goda insatser från alla inblandade parter, säger Jan Udén.
Skanskas uppdrag, som man tilldelats av Stockholms stad, är alltså att genomföra överdäckning av Stadsgårdsleden vid Slussen i Stockholm, som omfattar byggnation av tre tunnlar (Stadsgårdsledstunneln, Servicetunneln och Saltsjöbanan), finplanering av Katarinaparken och Katarinaplan, handelsytor samt ledningsarbeten. Entreprenaden är belägen på norra Södermalm, öster om Slussen, mellan Stadsgårdskajen och de norra byggnaderna på Katarinavägen. Projektet ska vara färdigställt i slutet av 2028.
