Wästbygg har tecknat avtal med bostadsutvecklaren Bonava om att bygga Logementet 2 i Göteborg. Uppdraget omfattar 80 Svanenmärkta bostadsrätter fördelade på två hus och ordervärdet uppgår till cirka 100 miljoner kronor.
Bonava har uppnått sitt säljmål för projektet varför byggproduktion kommer att inledas inom kort. Inflyttning planeras etappvis från hösten 2027.
– Vi har projekterat Logementet 2 tillsammans med Bonava och ser mycket positivt på att efterfrågan på bostäder nu ökar igen så att vi kan börja bygga de här fina lägenheterna, säger Joakim Efraimsson, vd på Wästbygg AB.
Under 2022-2024 uppförde Wästbygg den första delen av Logementet åt Bonava, som innehåller 102 lägenheter, kommersiella lokaler och parkeringsgarage.