Charlotte Lavefjord tillträder som ny vd för AG Advokat den 1 januari. Advokatbyrån, med ett tydligt fokus på entreprenad- och byggsektorn, stärker därmed byråns operativa ledning.
– Det här är ett naturligt beslut för den framtida advokatbyrån. Charlotte har den erfarenhet, kompetens och ledarskapsförmåga som krävs för att bygga vidare på vårt redan starka fokus på klientvärde, kvalitet och hållbar tillväxt, säger Håkan Bjerle, styrelseordförande i AG Advokat.
Charlotte Lavefjord har en bakgrund med tydlig inriktning mot ledarskap samt kultur- och organisationsutveckling. Hon har arbetat på AG Advokat under fem år som HR-chef och vice vd.
– Jag är stolt över förtroendet och ser fram emot att utveckla AG Advokat tillsammans med delägare och medarbetare. Vi har en stabil grund att stå på och en tydlig riktning framåt. Mitt fokus är att fortsätta förfina vårt erbjudande för att möta morgondagens behov och skapa bästa möjliga förutsättningar för våra medarbetare – som med sitt stora engagemang och höga kompetens dagligen gör skillnad för våra klienter och formar vår verksamhet, säger Charlotte Lavefjord.
I samband med årsskiftet uppdateras även styrelsens sammansättning. Helena Bjälkemo och Håkan Bjerle kvarstår som ledamöter och inför 2026 välkomnas även Johan Wingmark ochOla Ihse som nya ledamöter.