En utredning som nu lämnats över till regeringen föreslår en uppdaterad byggnads- och reparationsberedskap, BRB. Byggföretagen välkomnar utredningen.
– Sverige behöver en återinrättad och moderniserad byggnads- och reparationsberedskap, BRB. Vi måste stärka totalförsvaret och samhällets motståndskraft, säger Lars Redtzer, chef branschutveckling, Byggföretagen.
Regeringen har tagit emot slutbetänkandet gällande näringslivets försörjningsberedskap.
– Det är inga små saker vi talar om här i dag. Det finns ingen viktigare än att skydda vårt land, vår frihet och vår befolkning. Det är statens främsta uppgift. Men för att klara det krävs mer än ett starkt försvar, det krävs ett motståndskraftigt samhälle, sa energi- och näringsminister Ebba Busch på pressträffen.
Särskilda utredaren Pär Malmberg presenterade utredningen, som innehåller flera förslag för en modern byggnads- och reparationsberedskap:
– Ansvaret för att skapa förutsättningar ges till Boverket, Tillväxtverket och SGU
– Ett kansli för byggnads- och reparationsberedskap inrättas på Tillväxtverket
– Möjligheten till en förstärkningsresurs utreds av Boverket tillsammans med MSB
– Kommuner, regioner, länsstyrelser, civilområdesansvariga länsstyrelser samt berörda
beredskapsmyndigheter tillförs resurser
– Ett maskinregister upprättas
– Ökad personalförsörjning inklusive civilplikt utreds
Välkomnas av Byggföretagen
Byggföretagen välkomnar utredningen Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap.
– Sverige behöver en återinrättad och moderniserad byggnads- och reparationsberedskap, BRB. Vi måste stärka totalförsvaret och samhällets motståndskraft. Utredningen bekräftar det branschen länge påtalat, säger Lars Redtzer, chef branschutveckling, Byggföretagen.
Utredningen lyfter behovet av en ny BRB. Den framtida organisationen behöver byggas utifrån tydliga förmågor – inte enbart myndighetsstruktur, enligt Byggföretagen.
– Det handlar om att skapa en operativt fungerande beredskap, inte endast en administrativ, säger Lars Redtzer.

Säkerställa viktiga funktioner
Kriget i Ukraina har visat att bygg- och reparationsförmåga är avgörande för att återställa samhällskritisk infrastruktur på kort tid. Sverige behöver dra lärdom av detta och agera nu.
– Vi måste bygga upp byggnads- och reparationsberedskapen med samma allvar som andra delar av totalförsvaret. Det handlar om att kunna bygga och återställa vägar, broar, sjukhus och elnät – funktioner som hela samhället vilar på. Byggföretagen ser fram emot att bidra i det fortsatta arbetet med att konkretisera och genomföra utredningens förslag, säger Lars Redtzer.
Slutbetänkandet, Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap – för ökad försörjningsberedskap, går att läsa på regeringens hemsida.
Utredningen har överlämnat två tidigare delbetänkanden; Tillfälligt miljötillstånd för samhällsviktig verksamhet – för ökad försörjningsberedskap (SOU 2023:11) och En ny beredskapssektor – för ökad försörjningsberedskap (SOU 2024:19).