Boverkets juniprognos pekar både på en inbromsning och en möjlighet till ljusning för bostadsbyggandet. Under 2025 avstannar byggstarterna men stabilare förutsättningar och förbättrad köpkraft öppnar för en vändning nästa år.
Boverkets juniprognos präglas av ett osäkert omvärldsläge som framför allt drabbat hushållen. Trots stabila bygg- och bolånekostnader och en förbättrad köpkraft för hushållen vänder inte bostadsbyggandet uppåt. Hushållen är mer oroade för sin privatekonomi i år jämfört med förra året. Det leder till mer försiktiga och mindre riskbenägna hushåll, vilket drabbar produktionen av nyproducerade bostadsrätter och småhus.
Vändningen bromsas också av den låga aktiviteten på andrahandsmarknaden. Många hushåll har sina pengar bundna i befintliga bostäder och för att kunna finansiera ett framtida bostadsköp behöver de få sålt sina nuvarande bostäder. Effekten av en låg aktivitet på andrahandsmarknaden drabbar därmed också nyproduktionsmarknaden.
Boverkets prognos är därför att 2025 blir ytterligare ett ansträngt år för bostadsbyggandet. Under förutsättning att köpkraften stärks är vår bedömning att bostadsbyggandet vänder uppåt under 2026.

Boverkets bedömning är att det påbörjas cirka 28 000 bostäder i år, varav 26 000 genom nybyggnad och 2 000 genom ombyggnad. År 2026 förväntar vi oss att byggandet vänder uppåt något, och vår prognos är att det påbörjas 35 000 bostäder, varav nästan 33 000 genom nybyggnad.
Prognosen för antalet färdigställda bostäder är att det kommer färdigställas ungefär lika många bostäder 2025 och 2026, vilket innebär cirka 35 000 per år.
När lågkonjunkturen för bostadsbyggandet håller i sig ökar riskerna för varsel, konkurser och att viktig kompetens inom branschen försvinner. Hushåll som behöver byta bostad drabbas också av en mer trögrörlig marknad vilket kan leda till att möjligheten till att bilda familj eller flytta till ett nytt jobb försämras
Hög byggkostnad
Trots att byggherre- och transportkostnaderna har sjunkit ligger de totala byggkostnaderna fortsatt på en hög nivå. Förklaringen till att de totala kostnaderna inte sjunker är att materialkostnaderna tidigare ökat genom att trävaror och snickerier blivit dyrare.
När det kommer till bokningarna av nyproducerade bostadsrätter är tendensen försiktigt positiv även om nivån fortsatt är låg.
Det är inte bara hushållen som har utmaningar med att finansiera sina bostadsköp. Även byggherrarnas möjlighet till finansiering upplevs som en utmaning. Enligt årets Bostadsmarknadsenkät svarade 56 procent av kommunerna som upplever att det finns begränsande faktorer för bostadsbyggandet att det finns svårigheter för byggherrar att få långivare eller att det är för hårda lånevillkor. Det är en något lägre andel som bedömer det här som ett problem jämfört med 2024 (62 procent), men dock betydligt högre än 2023 (39 procent).