Försäkringsbolagets krav på HA Bygg

Efter konkursen och misstankarna om falska försäkringsintyg.
Försäkringsbolagets krav på HA Bygg
Regressrätt är rätten att kräva tillbaka en betalning man har gjort för någon annans räkning.

Försäkringsbolaget Garbo har lämnat in ett regresskrav, återkrav, på 113 miljoner kronor i ersättning av HA Bygg, Henrik Anderssons Byggnads AB.
– Vad gäller vårt krav i konkursen så pågår reglering av skador fortfarande och vi kan i dagsläget inte säga hur stort kravet slutligen blir, säger Sofia Lilja, chef skador på Garbo.

HA Bygg, Henrik Anderssons Byggnads AB, lämnade in sin konkursansökan i november 2024. Bolaget kunde inte längre betala sina skulder och flera kommuner hade hävt stora entreprenadavtal med bolaget. Hävningarna grundade sig på att företaget inte kunde uppvisa en giltig fullgörandeförsäkring.

När Svalövs kommun granskade de inskickade försäkringsbevisen fattade de misstanke om att de var manipulerade. Svalöv, och även andra kommuner, har därefter polisanmält HA Bygg för falska försäkringspapper.

Det var hos försökringsbolaget Garbo som HA Bygg påstod sig ha giltiga fullgörandeförsäkringar. Garbo kunde bekräfta att de inte fått någon betalning och även att saker i försäkringsbrevet inte stämde, som exempelvis ett felaktigt referensnummer.

”Ser allvarligt på förfalskade försäkringsbrev”

Hur ser ni på HA Byggs agerande med försäkringsbevisen?
– Vi ser förstås mycket allvarligt på förfalskade försäkringsbrev, säger Ulrica Martinsdotter, marknads- och kommunikationschef på Garbo.

När fick ni vetskap om det?
– När kommunerna kontaktade oss och frågade om de var försäkrade, säger Ulrica Martinsdotter.

På vilket sätt har ni drabbats av HA Byggs agerande?
– Att förfalskningar av försäkringsbrev gjorts i vårt namn innebär att vi blivit drabbade av varumärkesintrång och urkundsförfalskning. Men det är ju främst de som trott att de har varit försäkrade som är de drabbade, som varit oförsäkrade, säger Ulrica Martinsdotter.

Krav på 113 miljoner kronor

Nu har ni anmält ett regresskrav om 113 miljoner, kan den summan komma att ändras?
– Vad gäller vårt krav i konkursen så pågår reglering av skador fortfarande och vi kan i dagsläget inte säga hur stort kravet slutligen blir. Vissa skador har reglerats och ersättning betalats ut medan vissa återstår. Vi är dock i kontakt med samtliga beställare som är försäkrade hos oss. Möjligheterna till utbetalning från konkursboet är svåra att bedöma i dagsläget. Vi utesluter inte ytterligare åtgärder för att få betalning men det är för tidigt att ta ställning till, säger Sofia Lilja, chef skador på Garbo.

Bolaget hade vid konkursutbrottet runt 30 stycken fullgörandeförsäkringar hos Garbo. Försäkringarna avsåg fullgörande under entreprenadtid och/eller efterföljande garantitid.
Garantitiderna löpte på två respektive fem år. Många av de alltjämt gällande garantitiderna
löper ut under 2025-2026, men vissa löper vidare till 2028-2029.

Konkursförvaltaren om kravet

Petra Loodberg, Wesslau advokatbyrå, är konkursförvaltare för Henrik Anderssons Byggnads AB. Hon säger att regresskravet än så länge är en potentiell fordran.
– Det kan alltså uppkomma krav, om försäkringen tas i anspråk och Garbo kommer att behöva betala ut. Men, enligt min kännedom nu, har de inte gjort någon utbetalning.

Uppstår krav, hamnar Garbos bland övriga fordringsägares krav i konkursen.
– När konkursen är avslutad, och om det visar sig bli utdelning, så fördelas den mellan de fordringsägare som finns. Alla krav är så kallade oprioriterade krav, säger Petra Loodberg.

Enligt bouppteckningen hade HA Bygg sammantagna skulder om cirka 300 miljoner kronor vid konkursutbrottet.

Fullgörandeförsäkring:

När en entreprenör skriver kontrakt med en beställare om att utföra en entreprenad ska entreprenören, enligt de allmänna bestämmelserna (AB/ABT), ställa en säkerhet till förmån för beställaren, för fullgörandet av sitt åtagande både under entreprenadtiden och garantitiden. Säkerheten kan ställas till exempel med en fullgörandegaranti eller med en fullgörandeförsäkring.

En fullgörandeförsäkring fungerar som en säkerhet för beställaren om entreprenören går i konkurs och inte kan fullgöra sitt åtagande.

Källa: Garbo



Läs också