— Klart att det skulle vara bra med fler kvinnor men ser man till fördelningen bland medlemmarna så är kvinnorna faktiskt överrepresenterade i styrelsen, kommenterar Lars Bergqvist, ordförande för Byggcheferna.
Egentligen är det inte så mycket som hänt jämför med förra styrelsen. Enda helt nya person i styrelsen är JM:s Johan Wegin som blir kassör. 
— Fast han har funnits i vår närhet sedan tidigare så det är inte så nytt egentligen, säger Lars Bergqvist.
 Är du nöjd med styrelsens spridning av kompetenser? 
— Ja det är jag. Till exempel vad gäller geografisk spridning och åldersfördelningen så representerar vi medlemmarna bra tycker jag. Nu är ambitionen att vi ska fokusera mer på medlemstillväxten än tidigare, säger Lars Bergqvist.
 Hände någonting annat viktigt under stämman? 
— Ja, vi har beslutat oss för att inrätta ett ambassadörskap. Unga och entusiastiska medlemmar ska få representera oss utåt. Som det är nu är vi helt enkelt för få och vi orkar ju inte representera oss överallt. Det ska ambassadörerna få göra.
Byggchefernas nya styrelse: 
Lars Bergqvist, ordförande, NCC 
Johan Wegin, kassör, JM
Styrelseledamöter:
Alf Svensson, Skanska 
Bo Olsson, Granova 
Catharina Lindén, NCC 
Egon Waldemarsson, Peab 
Jessica Löfström, Expandera Mera 
Lars Tengvall, NCC 
Peter Sjöquist, Bravida 
Yvonne Stenman, Skanska