Här är byggmästarens livsverk

Sven Harry Karlssons museum har avtäckts. Kulturministern Lena Liljeroth, finansborgarrådet Sten Nordin, Stockholms byggarelit och kulturintresserade. Alla hade de samlats när byggmästaren Sven Harry Karlssons museum i Vasaparken i Stockholm avtäcktes på

Det var en stor dag för den 79-årige byggmästaren när han klev upp på podiet intill museet. TV-team, radio och tidningar följde honom, precis som många andra nyfikna.

– Jag är glad att så många vänner kommit för att fira den här milstolpen i mitt liv, sa Sven Harry Karlsson.

Byggmästaren har samlat konst i 35 år. Den vill han göra tillgänglig för allmänheten så nu finns den samlad i museet han låtit bygga.

Och det är ett hus som sticker ut, i mässing lyser det som guld i den tidiga vårsolen.

Gert Wingårdh har ritat huset, som förutom Sven Harry Karlssons egen konst rymmer utställningar och 18 lägenheter.

Sven-Harry Karlsson tackade särskilt sina egna medarbetare på Folkhem, byggbolaget han startade 1968.

Det är Q-gruppen som haft byggentreprenaden åt Folkhem.

– Det har gått bra, säger Q-gruppens vd Jan Henriksson i vimlet under invigningen och berättar att de snart börjar med bygga nästa museum: nya vin & sprithistoriska museet.

Läs också