”Jag ville vara med och påverka siffrorna”

Sh Byggs vd Dalia Ramzi om krisen, ledarskapet och vägen framå.
”Jag ville vara med och påverka siffrorna”
2021 tillträdde Dalia Ramzi som vd för Sh Bygg sten och anläggning. Foto: Anna Sjöström

När Dalia Ramzi fick frågan om hon ville bli vd för Sh Bygg sten och anläggning trodde hon att någon ringt fel nummer. I dag leder hon ett av Uppsalas större entreprenadbolag genom en tuff konjunkturperiod, samtidigt som hon försöker bevara det hon beskriver som företagets kärna: kulturen “tillsammans”.

När Dalia Ramzi fick samtalet om att ett byggbolag sökte en extern vd trodde hon först att det var fel nummer. Hon är civilekonom, med lång erfarenhet från facility management, och såg sig själv som långt ifrån den stereotypa bilden av en byggchchef.

– Jag tänkte: varför ringer ni mig? Jag är civilekonom, inte byggingenjör. Och kvinna dessutom, det fanns många fördomar där, berättar hon.

Sh Bygg, ett familjeägt bolag med över 100 års historia, stod inför ett skifte. Ägaren ville kliva tillbaka och samtidigt ta in en extern vd med nya perspektiv. Kompetensen kring produktion och utförande fanns redan i organisationen och nu letade de efter någon som kunde utmana och utveckla.

– Det var modigt. Och det tilltalade mig. Att man faktiskt menade allvar med att vilja tänka nytt.

Hon berättar att hon också börjat fundera på valet att bli ekonom.

– I den rollen konstaterar man siffror, men man kan inte påverka dem. Jag insåg ganska tidigt i min karriär att jag ville vara med och påverka siffrorna, säger hon.

Fördomar om branschen

När hon kom in i byggbranschen hade hon en bild av en traditionell och ganska långsam förändringskultur.

– Jag hade fördomar om att branschen inte var så förändringsbenägen. Det stämmer inte. Det finns en stor vilja att utvecklas.

Hon beskriver också en positiv överraskning i hur öppet hon blivit mottagen som kvinna i en mansdominerad bransch.

– Det har varit mer nyfikenhet och positiva reaktioner än jag trodde.

Huvudkontoret ligger i Uppsala och det geografiska området är ”ungefär en timme från Uppsala i alla riktningar”.  

Just nu pågår det full produktion ute i verksamheten. Projekt inom samhällskritisk infrastruktur är en röd tråd genom samtliga regioner och affärsområden. Exempel på projekt just nu är förberedande arbete för Uppsala spårväg och Förbifart Stockholm.

– Vi ser en ökning av att projekt där vi är med och rustar Sverige. Sjukhus, försvaret och allmänna byggnader är i fokus just nu. Orderstocken för 2026 är starkare än på länge och vi ser också att vi har en god orderingång för 2027.

Sh Bygg har stor andel yrkesarbetare

Att kliva in i ett familjeägt bolag innebar också en ny typ av logik i styrning och beslutsfattande.

– Det blev tydligt att historia, värderingar och relationer spelar en större roll än i många andra typer av organisationer. Man måste balansera hjärta och hjärna.

Kulturen i Sh Bygg beskriver hon som djupt kollektiv. Ett av bolagets ledord är ”tillsammans”, något som enligt henne genomsyrar allt från produktion till ledning.

– Vi gör allt tillsammans. Ingen ska känna att man sitter ensam på ett isflak. Det finns alltid ett lag runt omkring.

Modellen genomsyrar också affärsstrategin. Sh Bygg har länge valt att arbeta med egna yrkesarbetare. Sh Bygg har cirka 460 medarbetare, av vilka 300 är yrkesarbetare.

– Det är hela vår affärsmodell. Och den står vi fast vid, även om branschen i perioder gått åt ett annat håll. I dag ser jag att marknaden åter börjar uppskatta den stabilitet och kontroll som modellen innebär, säger hon.

Vände upp från bottenåret 2023

Dalia Ramzi tillträdde 2021, i svallvågorna av pandemin. Sen slog lågkonjunkturen till.

– Det har varit intensiva år. Vi har behövt pausa delar av vår utveckling och fokusera på att säkerställa överlevnad.

2023 blev bolagets svagaste år någonsin, med ett kraftigt negativt resultat. Men en snabb omställning, inklusive neddragningar på tjänstemannasidan, vände utvecklingen.

– Vi agerade tidigt. Det tror jag var avgörande för att vi kunde göra en relativt mjuk landning.

Hon berättar att under omorganisationen fokuserade hon på att förstärka prestigelösheten och på att stärka Vi-känslan ännu mer.

– Min erfarenhet är att när organisationer genomgår tuffa tider och det finns ett tydligt och transparent ledarskap så blir ofta lojaliteten till varandra starkare och man kämpar för att ta sig igenom krisen tillsammans. Samma märkte vi hos oss. Tillsammans blev ett faktum och samarbete blev A och O för att lyckas. Det var också genom detta samarbete som vår vision för bolaget växte fram ”Tillsammans bygger vi morgondagens samhälle” , säger hon.

Samtidigt bidrog bolagets bredd till att mildra effekterna. Med verksamhet inom både bygg och anläggning, och en stor andel offentliga uppdrag, kunde resurser omfördelas.

– Vi kunde hjälpa varandra mellan verksamhetsdelar. Det var en styrka.

Rekrytering en utmaning

I dag är läget stabilare, med en omsättning på cirka 1,9 miljarder kronor och ett positivt resultat.

Trots lågkonjunktur är kompetensförsörjningen en av de största utmaningarna.

– Det är fortfarande väldigt svårt att rekrytera. Rörligheten på arbetsmarknaden är låg.

Samtidigt konkurrerar byggbranschen med helt andra yrken om de unga.

– Många vill jobba med tech eller bli influencers. Bygg och anläggning uppfattas inte som lika attraktivt. Tyvärr.

Här ser hon ett stort behov av att förändra bilden av branschen.

– Det finns många fördomar: det är tungt, omodernt och dåligt betalt. Det stämmer inte längre.

Sh Bygg arbetar aktivt med att nå unga, bland annat genom samarbeten med skolor och närvaro på evenemang som Järvaveckan.

– Vi måste bli bättre på att visa vilka möjligheter som finns. Man är med och bygger samhället – det är något att vara stolt över.

”Min titel är inte viktig”

Som ledare beskriver hon sig som engagerad och prestigelös.

– Min titel är inte viktig. Mitt jobb är att skapa förutsättningar för mina medarbetare att lyckas.

Hon betonar vikten av närhet till verksamheten och ett starkt medarbetarengagemang.

– Resultat skapas genom människor. När medarbetare utvecklas och känner stolthet, då kommer också affären.

Ett konkret initiativ är den årliga ”Sh-dagen” där alla medarbetare samlas för att dela erfarenheter och lyfta fram goda prestationer.

– Det handlar om att skapa stolthet och förståelse för varandra. Och att inspireras.

Framåt ser hon ett ökat behov av samverkan i hela värdekedjan, inte minst kopplat till hållbarhetsfrågor.

– Vi kan inte lösa klimatutmaningarna själva. Alla aktörer måste vara med och investera.

Hon menar också att byggbolag behöver bli mer agila i en osäker omvärld.

– Man kan inte vänta på stabilitet. Vi måste bygga organisationer som klarar snabba förändringar.

För Sh Bygg handlar framtiden om att fortsätta utvecklas – men utan att tappa sin kärna.

– Vi ska växa, men lönsamt. Och vi ska fortsätta vara starka där vi är. Framför allt ska vi behålla det som gör oss till Sh-kulturen, engagemanget och tillsammans-känslan, säger Dalia Ramzi.

Dalia Ramzi:

  • Gör: Vd för Sh Bygg sten och anläggning.
  • Bakgrund i korthet:  Utbildad civilekonom, med filosofie kandidatexamen i företagsekonomi. Cirka 20 års erfarenhet från facility management. och har haft ledande befattningar inom Skanska Facility Management, Coor Service Management och Allianceplus. Var vd för Allianceplus innan hon 2021 blev vd för Sh bygg.
  • Ålder: 48 år.
  • Familj: Man och 11-årig dotter.
  • Bor: Villa i Järfälla, Barkarby.
  • Senaste resan: Kairo med familjen.
  • Senaste boken: Jag vill bara få leva av Elin Kjos och Ida Kjos.
  • Senaste låten: Layers med artisten Naika (en viktig text utifrån dagens politiska klimat).
  • Gör helst en ledig dag: Tillbringar den vid havet. Jag är inte en bra surfare, men önskar att jag var det.

Läs också