Nytt avtal – LKAB skjuter till 1,8 miljarder

Nytt avtal – LKAB skjuter till 1,8 miljarder
LKAB går in med in med flera åtgärder för att hjälpa Kiruna kommun att komma ur krisen. Foto: LKAB

LKAB och Kiruna kommun har tagit fram ett nytt samverkansavtal för den fortsatta samhällsomvandlingen. Samtidigt är parterna överens om ett ekonomiskt åtgärdspaket där LKAB går in med insatser på cirka 1,8 miljarder kronor för att hantera den rådande ekonomiska situationen i kommunen och skapa förutsättningar för att utvecklingen ska kunna fortsätta.

I maj gick Kiruna kommun ut med att ekonomin var i kris med en brist på 1,8 miljarder kronor i stadsomvandlingsinvesteringar framåt.

– Kommunens ekonomiska problem måste hanteras för en fortsatt samhällsutveckling. Därför går LKAB in med ett antal åtgärder för att hjälpa kommunen att komma ur krisen. Vi ser inte att kommunen kan reda ut detta på egen hand och då drabbas vi och kirunaborna. Det viktigaste är att vi gemensamt kan säkra vägen framåt för både gruvan och samhället, säger Johan Menckel, vd och koncernchef på LKAB.

Åtgärdspaketet som beräknas uppgå till cirka 1,8 miljarder kronor består av två delar. Till största delen innebär det att LKAB tar över infrastrukturprojekt och byggen som kommunen fått ersättning för och skulle ha genomfört inom ramen för den första delen av samhällsomvandlingen. Arbeten som kommunen till följd av den ekonomiska situationen inte längre ser kan hanteras. Kommunen har bedömt kvarvarande kostnader till cirka 1,1 miljarder, motsvarande 50 000 kronor per kommuninvånare.

Utöver det ska LKAB betala ersättningar för mark och ett antal fastigheter som kan komma att uppgå till cirka 700 miljoner kronor och som primärt handlar om nästa del i samhällsomvandlingen.

– Det innebär att LKAB förvärvar sådant som vi behöver för att säkerställa tillgång till mark för samhällsomvandlingen och fortsatt gruvdrift. Vi tar dessutom ansvaret för att bygga ut infrastrukturen som kommunen inte ser kan hanteras och som behöver komma på plats för kirunabornas skull. För att vi ska kunna fortsätta bryta järnmalm i Kiruna krävs ett fungerande samhälle där människor vill bo och leva. Det här är ett sätt för oss att gemensamt ta ansvar för vägen framåt, säger Stefan Hämäläinen, direktör för samhällsutveckling, LKAB.

Det nya samverkansavtalet är ett övergripande avtal som ska reglera ansvarsfördelningen mellan LKAB och kommunen under perioden fram till 2035. Avtalet syftar till att tydliggöra vem som ansvarar för mark, detaljplaner, infrastruktur och fastighetsutveckling för att möjliggöra att samhällsomvandlingen ska fungera. Viktigt är också att skapa fungerande samarbetsformer framåt.

– Jag ser det här som starten på något nytt. Det känns väldigt bra att vi landat här efter att gemensamt sett över hur samhällsomvandlingen och samarbetet fungerat hittills och lärt av historien. Det här ger oss trygghet och förhoppningar om att vi tillsammans ska kunna hantera den stora samhällsomvandling vi har framför oss. Det här innebär också att LKAB tar hela det ekonomiska och praktiska ansvaret för det som ska byggas men genomförandet sker i samarbete, säger Mats Taaveniku, kommunstyrelsens ordförande.

De två delarna, samverkansavtalet och det ekonomiska åtgärdspaketet, behandlas som separata ärenden men hänger nära samman. Avtalen är avhängiga av beslut i Kiruna kommun som planeras till den 29 juni samt av LKAB:s styrelse i anslutning till detta.

Johan Menckel, vd och koncernchef på LKAB och Mats Taaveniku, kommunstyrelsens ordförande. Foto: LKAB

Läs också