Så blir nya Tellus Towers
Anna Sjöström 18 Jan 2016
Nu är SSM och Stockholms stad överens om nya Tellus Tower.
Eller Tellus Towers, som det numera kallas.
För det kommer nämligen att bli fyra hus, det högsta 240 meter.
Det ligger fortfarande ligger vid Telefonplan, men har flyttats något.
Totalt blir det 1 276 lägenheter.
Det var för cirka ett år sedan som Försvarsmakten satte stopp för det planerade Tellus Tower. Med sina 225 meter ansågs det för högt och riskerade störa försvarets tekniska system.
Sedan dess har SSM och Stockholms stad arbetat tillsammans för att hitta en ny plats och en ny utformning av projektet. Nu har en överenskommelse träffats.
- Vi är väldigt nöjda med det konstruktiva samarbetet som bedrivits tillsammans med Stockholms stad och är glada över att kunna presentera det nya förslaget, säger Mattias Roos, vd, SSM.
Nya Tellus Towers har flyttats några hundratals meter och ligger nu i direkt anslutning till Telefonplans tunnelbanestation.
Det nya förslaget innehåller fyra stycken hus i olika höjder, två skyskrapor, 78 respektive 58 våningar höga, ett punkthus med 17 våningar och ett lamellhus i 7 våningar.
Totalt blir det 1 276 lägenheter, hyresrätter, bostadsrätter och ägarlägenheter. Majoriteten av lägenheterna kommer att vara ettor och tvåor.
- Tellus Towers är ett mycket spännande och intressant projekt och jag är glad över att vi nu har kunnat hitta en ny plats för husen. Projektet kommer bidra positivt både till Telefonplans och Stockholms utveckling och har potential att bli ett nytt landmärke för södra Stockholm, säger stadsbyggnadsborgarråd Roger Mogert (S).
Vid exploateringsnämndens möte 4 februari kommer beslut att fattas om att anvisa projektet till SSM men redan nu har arbetet med att förbereda ett detaljplanesamråd initierats.
Detaljplanesamråd med dialogpaviljong beräknas preliminärt ske under andra kvartalet 2016.
De första lägenheterna beräknas vara klara för inflyttning under år 2020.

Fakta om nya Tellus Towers
Det nya förslaget innehåller fyra stycken hus i olika höjder, två skyskrapor, 78 respektive 58 våningar höga, ett punkthus med 17 våningar och ett lamellhus i 7 våningar.
Antal lägenheter beräknas bli drygt 1200 stycken.
Över 95 procent av lägenheterna kommer att bli flexibla och yteffektiva 1:or och 2:or.
Det blir även plats för ett flertal butiker, caféer och livsmedelsbutik.
Under husen blir det garage, och tusentals parkeringsplatser för cyklar.
Inom området planeras en förskola i två plan och på toppen av de båda höghusen blir det takterrasser med pool.
I det högsta av husen ritas det på en restaurang och skybar med utsikt över hela Stockholm.
Anna Sjöström 18 Jan 2016
Taggar
Byggprojekt Bostad Bostäder Byggande Byggnads Detaljplan Lägenheter Projekt Stockholm Utveckling
Lediga jobb
-
Projektchef Nyproduktion
Fastighets AB Balders portfölj växer i Stockholm och söker nu en erfaren chef till gruppen Nyproduktion. -
Lokalförsörjningsstrateg/Projektledare
-
CFO till nordisk koncern i spännande framtidsbransch!
Placeringsort kan vara Stockholm, Helsingfors eller Oslo, det viktiga är att du är rätt person -
Projektingenjör till Stockholm/Mälardalen
Just nu söker vi en projektingenjör med placering på projekt i Stockholmsområdet. -
HSB Bostad söker erfaren Upphandlingsansvarig
E-posta info@byggvarlden.se
Relaterade artiklar
Mest lästa
Prenumerera
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Anmäl dig här!
-
Inga hinder - men flera utmaningar
Boverket har analyserat hinder för att omvandla lokaler till bostäder.
-
När det-är-ju-inte-mitt-fel-känslan griper tag
JURISTEN: "Det kan ju vara så att en tredje person orsakat problemet"
-
Ola Serneke lämnar rollen som vd
"Jag har brustit i att vara en bra förebild"
-
"Ett korrekt och ofrånkomligt beslut"
Aktiespararna kommenterar Ola Sernekes avgång.
-
De får bygga tunnelbanestationen Hagastaden
Ordervärdet är beräknat till cirka 1,2 miljarder kronor.
-
Allt fler byggföretag söker pandemistöd
Byggbranschen toppar "fusklistan" med högst andel återkrav.
-
Regeringen presenterar nya stödåtgärder för 14 miljarder
På grund av det ansträngda corona-läget med mycket hög risk för en tredje våg vill Regeringen nu öka takten för att rädda jobb och företag under krisen. Under en pressträff på tisdagen presenterades förstärkta och förlängda stödåtgärder.
Produktnyheter
Brandsäkerhet i träinteriörer
Ett samtal med brandkonsulten Anders Bach Vestergaard, COWI Consulting.Laddboxar från QT-Systems
QT systems smarta laddboxar har lösningen när elbilen tar plats på parkeringen.Lim och fog för professionella hantverkare
Skapa vattentät och flexibel fog i byggnader och infrastrukturprojekt!Efterlängtad produktnyhet från Vieser
Marknadens lägsta golvbrunn*