Så vill politikerna säkra kompetensen i byggbranschen

Partierna svarar inför valet.
Så vill politikerna säkra kompetensen i byggbranschen
Foto: Getty Images

Söndag den 13 september går svenskarna och röstar. Men hur vill partierna tackla byggbranschens knäckfrågor om de får makten. Inför valet redovisar vi deras svar på fyra av de hetaste frågorna. Nu har vi kommit till kompetensförsörjningen inom byggsektorn.

Hur ska kompetensförsörjningen stärkas inom byggsektorn? 

Vänsterpartiet:

Genom investeringar i både utbildning och direkta anställningsstöd kan branschens behov av både kompetens och personalstyrka mötas. Vi avsätter därför medel i vår budget både för riktade statliga satsningar på yrkesutbildningar och statliga stöd till anställningar inom byggsektorn.  

Kristdemokraterna:

Det gör vi genom fler utbildningsvägar, bättre matchning och tryggare arbetsvillkor. Vi vill utveckla yrkesutbildningar och yrkeshögskolan, underlätta för branschskolor och göra det enklare för personer mitt i livet att vidareutbilda sig.

Centerpartiet:

Vi vill bygga ut yrkeshögskolan och lärlingsutbildningar för att matcha näringslivets behov. Det är också helt avgörande att vi värnar arbetskraftsinvandringen. Därför vill vi avskaffa det skadliga lönegolvet och i stället låta kollektivavtalade löner gälla. Det säkrar kompetens och motverkar lönedumpning.

Moderaterna:

Genom tvåårig yrkesskola som likvärdigt alternativ till högskoleförberedande utbildning, utökad lärlingsutbildning och branschskolor. Utbildningen ska fokusera på anställningsbarhet och yrkesskicklighet snarare än akademisk tyngdpunkt.

Sverigedemokraterna:

Vi vill stärka kompetensförsörjningen i byggsektorn genom fler yrkesutbildningar och lärlingsplatser, utbyggd yrkeshögskola och arbetsmarknadsutbildning. Vi vill också se tätare samverkan mellan utbildning och arbetsliv samt åtgärder som gör det enklare och mer förutsägbart att anställa och utbilda konkurrenskraftig personal.

Miljöpartiet:

Fler vägar in i yrket behövs. Vi vill se stärkt yrkesvux, YH och lärlingsspår mot byggbristyrken. En nationell samordnare ska matcha utbildningar med branschens behov. Det behövs starkare samverkan mellan bransch, skola och Arbetsförmedling. 

Liberalerna:

För att möta kompetensbristen behöver Sverige fler yrkesutbildade personer. Därför har Liberalerna i regeringen beslutat att yrkesprov ska införas i gymnasieskolans yrkesprogram, vilket kommer att höja kvaliteten och ge tydliga signaler till arbetsgivare om elevernas yrkeskunnande. Vi tror att yrkesproven kommer att förbättra elevernas möjligheter på arbetsmarknaden och stärka samarbetet mellan skola och arbetsliv. Liberalerna i regeringen har också gjort stora satsningar på yrkeshögskolan, bland annat för att säkra kompetensförsörjningen inom byggsektorn. Vi bygger ut yrkesutbildningarna med 1500 platser i år, 3000 nya platser 2027 och cirka 5000 år 2028. Dessutom har vi infört ett pilotprojekt med nationell yrkesutbildning på gymnasial nivå för vuxna inom bristyrken, med rejäl finansiering.

Valet 2026

Läs också