Spårvägen går från planering till produktion

Så ska miljardprojektet genomföras mitt i Uppsala.
Spårvägen går från planering till produktion
Johan Skoog, affärsområdeschef på Nyab och representant i Nyab-Azvi styrgrupp. Foto: Nyab

Uppsala spårvägsprojekt går nu in i genomförandefasen. Nyab-Azvi ska bygga omkring 17 kilometer dubbelspår, 22 hållplatser och ett antal broar och andra infrastrukturanläggningar. Avtalet är värt 6,5 miljarder och det är ett projekt som kommer sysselsätta tusentals personer fram till färdigställande.

Det är ett av de största infrastrukturprojekten i Uppsala på många år. Nu går Uppsala spårväg från planering till produktion.

– Det är väldigt roligt att ha nått den här milstolpen och fått förtroendet från Uppsala. Vi hade höga förhoppningar när vi gick in i projektet och tycker att det har varit ett väldigt bra samarbete under Fas 1, säger Johan Skoog, affärsområdeschef på Nyab och representant i Nyab-Azvi styrgrupp.

Den första fasen har till stor del handlat om planering, projektering och förberedelser. För Nyab-Azvi startade arbetet i början av 2024, med målet att ha handlingarna klara till sista anbudsdag den 30 augusti samma år. Omkring 20 personer var involverade i anbudsarbetet.

– Det har varit en otroligt intensiv fas ett. Det har varit ett enormt arbete som har lagts ner.

Fas 1 omfattade framtagning av systemhandlingar och i vissa delar även bygghandlingar. Nu tar arbetet med bygghandlingsprojekteringen fart på allvar.

– Fas 1 bestod av framtagning av riktpris och upprättande av systemhandlingar, men i vissa delar även upprättande av bygghandlingar. Det stora arbetet med bygghandlingsprojekteringen startar nu, med beställningen av fas 2.

Bygger teststräcka

Samtidigt som projekteringen för Fas 2 inleds har vissa tidskritiska arbeten redan startat. Under 2026 genomförs bland annat arbeten med att bredda en gång- och cykeltunnel på Dag Hammarskjölds väg. Även en teststräcka byggs.

– Teststräckan är ett viktigt steg där vi utvärderar material- och anläggningstekniker utifrån Uppsalas förutsättningar, ett sätt att säkra kvaliteten inför fullskalig produktion, säger Johan Skoog.

När bygghandlingarna är färdiga kommer produktionen successivt att växla upp. Själva spårvägsarbetena ska starta senast i oktober 2027. Dessförinnan kommer vissa mindre förberedande ledningsarbeten att utföras.

– Fram till byggstarten ligger fokus på att göra bygghandlingsprojektering, bygga upp organisationen och skapa förutsättningar för produktionen. Exakt vilka arbeten som inleder genomförandet kommuniceras när planeringen är fastställd.

Projektet omfattar omkring 17 kilometer dubbelspår, 22 hållplatser, broar samt annan tillhörande infrastruktur. Arbetena kommer att pågå på flera håll i Uppsala under många år. Den första delen av spårvägen ska vara klar 2032 och då kunna tas i bruk för kommersiell trafik. Den avslutande etappen till Bergsbrunna planeras vara färdig 2034.

Osäkert när projektet skulle starta

Vägen fram till byggstart har dock inte varit rak. Upphandlingen överklagades, vilket skapade osäkerhet kring när kontraktet kunde tecknas och projektet starta.

För entreprenörerna innebar det bland annat att organisationen behövde anpassas. Nyab hade personer avsatta för projektet som under väntetiden fick gå in i andra roller.

– Det blir en utmanande situation när man aldrig vet när man ska skriva kontrakt och komma igång med ett projekt. Särskilt utmanande är det för ett så här stort projekt, med så många människor och när processen tar lång tid, säger Johan Skoog.

Nu ska organisationen byggas upp på nytt. Både Nyab och Azvi har egna resurser, men entreprenörerna räknar också med nyrekryteringar.

– Det kommer vara naturligt att anställa folk in i projektet. Vi kan också behöva anställa människor i våra lokala organisationer för att täcka upp för dem som vi tar till Uppsala, säger Johan Skoog.

Spårvägen är första gemensamma projektet

Nyab och Azvi har tidigare lämnat anbud tillsammans, men Uppsala spårväg är deras första gemensamma projekt i Sverige. Bolagen bidrar med olika kompetenser, förklarar Johan Skoog.

– Vi kompletterar varandra väldigt väl genom de två olika perspektiven. Azvi har ett väldigt högt tekniskt kunnande inom spårbyggnation och internationella spårvägsprojekt, medan vi har god lokalkännedom och erfarenhet av komplexa infrastrukturprojekt.

Bemanningen sker gemensamt och bolagen för en löpande dialog om vilka personer som är bäst lämpade för projektet.

– Den största utmaningen är inte själva produktionen, för det kan vi, utan att få en så här stor organisation att skapa ett effektivt samarbete.

Uppsala kommun och Region Uppsala är beställare. Nyab-Azvi AB är totalentreprenör och projektet genomförs i samverkan.

– Våra roller är olika men vi arbetar nära tillsammans inom ramen för projektets samverkansmodell som möjliggör ett effektivt och strukturerar samarbete och goda förutsättningar för genomförandet. Vi, tillsammans med beställaren, har under Fas 1 arbetat fram projektets förutsättningar, planering och genomförandemodell i nära samverkan.

Bygge mitt i stan

För Nyab-Azvi handlar projektet inte bara om att bygga själva spåranläggningen. Arbetena ska genomföras samtidigt som Uppsala ska fungera som stad.

– Det kommer verkligen att märkas i stan. Vi ska göra allt vi kan för att minimera påverkan genom god planering, tydliga etappindelningar och trafiklösningar i nära samordning med kommunen, säger Johan Skoog.

Han lyfter fram samverkansformen som en viktig del i arbetet med spårvägen.

– Det är styrkan av att arbeta i samverkan. Man får med sig alla perspektiv och kan se till att processen blir bra, inte bara en bra slutprodukt.

Projektets ekonomi och risker ska följas upp löpande. En grundkalkyl från den första fasen delas upp i olika delar och kompletteras med löpande prognoser, uppföljningar och gemensam riskhantering tillsammans med beställaren.

– Just nu ligger fokus på att säkerställa att organisation, arbetssätt och samordning är på plats inför genomförandet. Att skapa goda förutsättningar tidigt är en viktig del av riskhanteringen i projekt av den här storleken. Därför är planering, samordning och nära samverkan mellan alla parter centralt redan från början. Det Fas 1 har visat är att vi hittat ett framgångsrikt samarbete med Uppsala som borgar för en trygg resa genom projektet tillsammans.

Läs också