Fem Instalcobolag tilldelas projekterings- och installationsuppdraget vid Kriminalvårdens hus i Västerås. Projektet har ett ordervärde på 260 miljoner kronor.
Det är Instalcobolagen Instair, Intec, Inmatiq, Sprinklerbolaget och LG Contracting som fått uppdraget i ett samverkansprojekt tillsammans med fastighetsägaren Intea, Kriminalvården och totalentreprenören Byggdialog.
Uppdraget omfattar projektering och installationer av ventilation, värme och sanitet, sprinkler och automation.
– Vi är glada att vara en del av det här viktiga projektet och kunna bidra till ett bättre och säkrare samhälle. Vi har varit med i tidiga faser av projektet och det är roligt att själva bygget nu äntligen är igång. Instalco har stor erfarenhet av sådana här projekt och vi ser fram emot samarbetet och utförandet tillsammans med övriga aktörer, säger Anders Kallin, affärsområdeschef Instalco Stockholm.
Det 40 000 kvadratmeter stora Kriminalvårdens hus i Västerås ska rymma 200 häktesplatser, lokaler för frivården och Nationella transportenheten samt utbildningslokaler.
Projektet för Instalco kommer att starta under 2025 och beräknas vara slutfört under 2028.